fbpx

Hostivické rybníky – ptačí hnízdiště nedaleko Prahy

hostivické rybníky

Pokud hledáte inspiraci na výlet, když se vám nechce o víkendu moc daleko za hranice Prahy, máme pro vás jeden tip na výlet. Pojeďte do Hostivice u Prahy a projděte se kolem místních rybníků.

Naučná stezka Hostivické rybníky vás seznámí s faunou a florou této oblasti. Trasa stezky vede kolem tří největších rybníků soustavy (Litovický, Kala a Břevský), které byly vybudovány už ve 14. století. Měly důležitou funkci – v době císaře Rudolfa II. byly zdrojem vody pro zahrady Pražského hradu.

Celá oblast hostivických rybníků je důležitým hnízdištěm ptáků, které zde můžete pozorovat.

Naučná stezka Hostivické rybníky nabízí také návštěvníkům pohled na rybník z ptačí perspektivy – český svaz ochránců přírody zde vybudoval  pozorovatelnu ptactva. Tu najdete přímo na břehu Litovického rybníka.

Stezka Přírodní památka Hostivické rybníky má asi 2,5 km a je sjízdná kočárky i odrážedly.

hostivické rybníky

Na této stránce si můžete přečíst informace o jednotlivých zastaveních této naučné stezky, případně si stáhnout a vytisknout průvodce, ve kterém mohou starší děti vyhledávat během výletu různé informace a hledat jednotlivá stanoviště této stezky.

Za návštěvu také stojí okolí Břevského rybníka. Ten býval kdysi místem, kam se jezdilo koupat mnoho Pražáků. Kromě písečné pláže tady bývala i půjčovna lodiček, převlékárny nebo stánek s občerstvením. Dnes už na břehu najdete jen základy staveb, případně několik obvodových zdí a bývalou slávu si můžete už jen představovat. Fotky najdete tady. Pokud tudy půjdete navečer, kdy se zapadající slunce zrcadlí v hladině rybníka, určitě pocítíte místní genius loci.

Cestou potkáte několik dětských hřišť a možností občerstvení je v Hostivici také dost.

My jsme se sem vydali na podzim v rámci akce Putování za zvířátky, které pořádalo místní RC Zahrátka. Pro děti byly připraveny úkoly, týkající se zvířat. Celá trasa vedla právě naučnou stezkou a my jsme si ji takto mohli projít.

Naše další tipy na výlety najdete tady a pokud máte i vy sami tip na nějaký super výlet, dejte nám určitě vědět.

Fotogalerie

1 Komentář

  1. […] Naučná stezka Hostivické rybníky vás provede kolem tří největších rybníků (Litovický, Kala a Břevský). Nachází se zde hnízdiště ptáků, které můžete sledovat z pozorovatelny, která stojí přímo na břehu Litovického rybníka. Naučná stezka má asi 2,5 km, je sjízdná kočárky a náš článek o ní najdete tady. […]

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to top