fbpx

Vydejte se na syslí louku v Mladé Boleslavi

syslí louka mladá boleslav

Pokud míříte na sever naší republiky a jedete přes Mladou Boleslav, nesmíte minout Syslí louku. V létě tu potkáte desítky malých syslů, jak pobíhají po louce. Věřte, že vaše děti budou nadšené

Přírodní park Radouč, kde se syslí louka nachází, je oblíbeným místem obyvatel Mladé Boleslavi, kde tráví svůj volný čas. V posledních letech sem ale míří spousta lidí, aby zde pozorovali poměrně velkou kolonii syslů.

Tito malí hlodavci jsou roztomilí a jsou poměrně ochočení, zvyklí na lidi.

syslí louka mladá boleslav

Stačí si na chvíli sednout na zem a po chvíli už k vám tito drobní hlodavci přiběhnou. Je zážitek pro děti i pro dospělé pozorovat syslíky, jak vykukují z nor, za chvílí přeběhnou do jiné nebo se osmělí a dojdou až k vám.

Nesmíte však zapomenout, že se jedná o divoká zvířata, která patří mezi kriticky ohrožené druhy zvířat a neměla by se krmit! Syslové mají v okolí dostatek pestré potravy a nemají tak velkou spotřebu jídla, jakou dostávají od kolemjdoucích. To s sebou může nést dva problémy – syslové mohou vlivem špatného jídla onemocnět či dokonce uhynout a v neposlední řadě tento nadbytek jídla může vést k tomu, že se sem začnou stahovat jiná zvířata, především potkani.

V létě sysel má nejraději různé druhy trav a dalších stepních bylin, konzumují i živočišné bílkoviny, např. hmyz a žížaly.

syslí louka mladá boleslav

Bohužel jsme během naší návštěvy viděli rodinku s velmi malým dítětem, které leželo na dece, rodiče sysly krmili piškoty a syslové běhali malému kojenci před nosem. Je třeba vždy použít hlavu, a učit (především starší děti, které z toho mají rozum), jak se správně chovat v přírodě a k přírodě. 

Sysli jsou aktivní od jara do konce léta, už v září se ukládají do zimního spánku.

Auto můžete nechat na parkovišti u skateparku. (viz mapa dole), dále pokračujte směrem dál do rezervace a po chvíli jistě uvidíte první sysly, jak pobíhají po louce.

V okolí přírodní rezervace Radouč najdete dvě dětská hřiště.

V horkých dnech není možnost se schovat před sluníčkem.

Pokud chcete dětem připomenout výlet za syslíky, za 65 Kč si objednejte soubor 10 pracovních listů o syslovi obecném. Ke stažení je tady.

Pokud máte ještě chvíli času a vaše děti chtějí vidět ještě nějaká zvířata, rozhodně doporučujeme navštívit Ekocentrum Zahrada, která je odtud vzdálena asi 8 minut jízdy autem. Článek o Ekoncentru připravujeme.

Pokud hledáte tipy, kde můžete vidět zvířata v Praze, jukněte na náš nový průvodce.

 

5 Komentáře

 1. Dominika
  3. 8. 2020

  Moc hezký článek a oceňuji zmínku o tom, že se sysli nemají krmit, byť je to i obyčejná mrkev. Všechno má svůj význam.

  Odpovědět
  1. Rodina cestuje
   3. 8. 2020

   Mám za to, že je důležité o tom lidi informovat. Je krásný, když ti roztomilý syslík zobe z ruky, ale musíme děti učit, jak se k přírodě chovat správně.
   Sabča byla smutná, že zvířata nekrmí jako ostatní, ale pak v Ekocentru, kam jsme jeli potom, nakrmila zvířat dost.

   Odpovědět
 2. Hanka
  31. 8. 2020

  Pěkný článek a tip na vylet s dětmi. Myslim si, ze uplne kmrmeni se vzdat nemusime, nasbirat s detmi par zizal a nebo natrhat travicku, muze byt taky k přínosu. Je potreba prenyslet a vest je od mala k tomu co je dobré. Treba i predem si přečíst něco o o tom jak žijí a rozšířít sobě i dětem obzory 🙂

  Odpovědět
  1. Rodina cestuje
   1. 9. 2020

   S tím rozhodně souhlasím. Spíš jsem to psala jako reakci na to, že je tam lidi krmili piškoty.

   Odpovědět
  2. Eva K.
   1. 5. 2022

   Ne. Cizí a divoká zvířata se nekrmí. Ničím. Ani trávou.

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top