fbpx

Jak si užít Kodaň s dětmi? Článek od Renaty

kodan s dětmi

Láká vás navštívit Kodaň s dětmi? Tak se pojďte inspirovat cestou naší čtenářky Renaty na prodloužený víkend do Kodaně, ve kterém najdete praktické tipy na ubytování a přesné trasy procházek.

Let
Praha – Kodaň s Ryanair. Tip na levné letenky jsem získala na stránce Honzovy letenky. Cena pod tisíc korun za osobu. Letěli jsme v pátek v 17.05 z Prahy. Zpátky jsme odlétali v pondělí 7.50.
Letenky jsem kupovala přímo u Ryanair, on-line odbavení zdarma 24 hodin předem jsem dělala na webu Ryanair, který je na rozdíl od aplikace Ryanair celý v češtině.
Kupovala jsem letenky pro sebe a 3 děti. Všechny se mi zobrazily v aplikaci Ryanair. Ta má QR kódy, kterými jsem se prokazovala na letišti. Postupně jsem pípla tři děti, které prošly vstupem, nakonec teprve sebe a šla jsem poslední.
Letělo se z terminálu 2.
Na letiště v Praze jsme se z Florence dostali metrem B na Můstek, dále přestup na metro A na Nádraží Veleslavín, dále přestup na bus 119. Vyhodí Vás to kousek od vstupu na terminál 2.
Jízdenka pro dospělého na pražskou MHD za 40 Kč. Děti do 15 let neplatí, jen případně pasem prokážete jejich věk.
Měli jsme čas, tak jsme šli na letišti nejdřív do příletové haly v přízemí, kde jsme hráli šachy a člověče nezlob se (herní plocha na podlaze a obrovské plastové a dřevěné figurky, kterými děti posouvají).
Tekutiny do letadla – asi všichni znají, ale kdyby ne… Před kontrolou vylijeme/vypijeme vodu z lahviček. Kontrolou projdeme s prázdnými petlahvemi v batůžcích. Za kontrolou před nástupem do letadla zase lahvičky naplníme vodou buď z pítka, nebo z kohoutku na záchodech.
Sedadla v letadle – dítě do 12 let automaticky přiřadili k dospělé osobě.
Já, jako dospělá osoba s dítětem, jsem si musela sedadlo za příplatek vybrat. Výběr sedadel pro starší děti by byl také za příplatek. Nepřiplatila jsem si.
Seděli jsme s nejmladším dítětem v řadě 24, dalšímu dítěti bylo vylosováno sedadlo v řadě 27, dalšímu v řadě 29.
Připlatila jsem si jedno kabinové zavazadlo, do kterého jsme si všichni dali pár věcí, jako pyžama, triko na převlečení, nějakou kosmetiku do 1 litru v uzavíratelném igelitovém pytlíku. K tomu jsme každý měli jen svůj batoh. Nikdo z nás přesně nesplňoval maximální požadované rozměry na příruční zavazadlo u Ryanair (takové malé batůžky prostě nemáme), ale nikdo to přesně na letišti neměřil ani nekontroloval. Sázela jsem na to, že jsme neměli batůžky nacpané k prasknutí a že to nebyly žádné krosny. Takže i když to rozměrově nevycházelo, daly se batůžky zmáčknout a do toho kontrolního koše případně na sílu nacpat.
Letiště v Kodani krásně značené, bez problémů vás cedule exit vyvedou ven.
Jako transfer do centra jsem si vybrala autobus 5c. Staví kousek od východu z letiště. Jede dlouho, ale máte v ceně vyjížďku po Kodani 🙂 Důvodem u nás bylo, že jsme přímo u zastávky tohoto autobusu měli ubytování.
V Kodani jsou automaty na MHD na nádražích, na běžných zastávkách moc ne. Takže určitě doporučuji stáhnout jejich aplikaci DOT Tickets. Koupíte si v ní lístky na veškerou MHD ve městě včetně žlutých vodních autobusů. Díky této aplikaci nemusíte složitě zjišťovat, kolik pásem přejedete a jakou jízdenku si máte kupovat. Jen prostě jako v českém IDOSu napíšete odkud kam chcete jet a aplikace vám najde nejlepší spoje a prodá vám jízdenku. Já jsem v aplikaci jízdenky platila svojí debetní kartou.
Jízdenky v aplikaci DOT Tickets jsou platné od okamžiku zakoupení. Jsou na čas, který se Vám v aplikaci odpočítává.
Až 2 děti do 12 let v MHD v Kodani neplatí, pokud jedou s dospělým. Děti nad 12 let platí polovinu.
Z letiště CPH Copenhagen na zastávku Polititorvet (kde jsme bydleli) jsem platila 60 DKK. Tedy 30 DKK za dospělého a 2x 15 DKK za dítě starší 12 let.
Po centru Kodaně jsme se pohybovali pěšky. Pouze zpátky od sochy Malé mořské víly jsme se do centra svezli vodním autobusem, aby si děti užily plavbu lodí a abychom si prohlédli Kodaň i z vody.
 kodan s dětmi
Od Malé mořské víly zpět do centra jede žlutá loď 991. Nastupuje se na zastávce Nordre Toldbod.
V centru jsme z lodě vystupovali na zastávce Det kongelige Bibliotek.
V opačném směru, tedy lodí z centra k Malé mořské víle, jezdí loď linky 992.
mala morska vila kodan
Nejčastěji jsme viděli obchody s potravinami Netto. Nakoupit se tam dá, jen pečivo byl problém. Proto jsme si našli nejbližší Lidl, kde jsme už poznávali naše housky i bagety.
Dánské koruny jsem vůbec nevyměňovala, naprosto všude jsem platila kartou. A všude jsem se domluvila anglicky.
Byli jsme se podívat na observatoři, která je v současnosti vyhlídkou na město. Navštívili jsme nádvoří královnina paláce a viděli výměnu stráží. A také právě přijíždějící královnino auto – nádherný Rolls-Royce z roku 1958.
Moje děti příliš nestojí o to chodit na prohlídky muzeí, zámků, kostelů…, to jsem musela oželet. Takže jsem nepořizovala Copenhagen kartu, která se dá prý použít na veškerou dopravu plus na vstupy do památek.
kodan s dětmi
Kolem zábavního parku Tivoli jsme několikrát procházeli. Vůbec mi nevadilo, že byl zavřený, to by moje peněženka asi pěkně zaplakala.
Do google map jsem si předem nachystala trasu na sobotu a trasu na neděli. Pomocí těchto tras v mobilu jsme se pohybovali po městě. Doporučuji velmi dobrou power banku, protože navigace z map velmi rychle vybíjela baterii mého mobilu. A naše stařičká power banka mi následně mobil nabila jen na 28 %, takže zpátky na ubytování jsme se přes centrum vraceli bez navigace popaměti.
Ubytování jsme zvolili přes Booking ve studentském hostelu Next House Copenhagen. Jestli ještě někdy pojedu do Kodaně, ráda se do tohoto ubytování zase vrátím!
Velmi pohodlné postele formou kójí v soukromém pokoji pro 4 osoby. Čisto a útulno a na celkově drahou Kodaň levno. Zázemí hostelu úžasné, volnočasové aktivity, diskotéka, kinosál, tělocvična, hřiště na fotbal, odpočinková zóna, restaurace… Krásně to tam žilo, až bych šla znova studovat.
Zpátky jsme měli v letadle 2 sedadla opět v řadě 24, jedno dítě dostalo řadu 7 a druhé řadu 33. Takže losovali poctivě. Trochu jsem předpokládala, že když budu dělat online odbavení obou dětí současně a hned 24 hodin předem, že budou aspoň trochu blízko u sebe. Nestalo se, nevadí. A komu by to vadilo, tak si prostě ten výběr sedadla doplatí.
Při odletu z Kodaně byl náš gate velmi vzdálený. Na ceduli nám hlásili čas v minutách (okolo 15 minut), jak dlouho nám bude trvat ke gatu dojít. Nevím, jestli Ryanair do Prahy létá z Kodaně obvykle z tohoto gatu, nebo jestli je to různé. Každopádně doporučuji dostatečnou časovou rezervu, abyste se i ke vzdálenějším gatům stihli dostat včas.
Podnikli jste s dětmi nějakou zajímavou cestu a chtěli byste ji sdílet s ostatními?  Napište nám!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to top