fbpx

Archevita – expozice o pravěku v Roztokách u Prahy

archevita roztoky

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy máme moc rádi. Mají tu krásné výstavy a teď přibyla i úžasné expozice o pravěku – Archevita, která mě naprosto nadchla ač nejsem zapálenou fanynkou archeologie.

Expozice je výpravná, figuríny vypadají realisticky, expozicí protéká potůček s opravdovou vodou, děti mohou jít dovnitř do starobylých obydlí, sednout si na kůži a vyzkoušet si, jak se kdysi dávno spalo a žilo. Už i samotný vstup do expozice je zajímavě vytvořený.
Naše děti spolu dokonce vedly spor o to, zda pes, co tam leze na střechu, je živý nebo není. Tak realistické objekty tam jsou!
Podívat se tu můžete i na několik projekcí, které se promítají na velké plochy a děti seznámí s určitou dobou z pravěku. Videa jsou krátká, takže děti udrží koncentraci. Možná mezi herci poznáte i známé české osobnosti.
archevita roztoky
Zaujala mě i ukázka střešních krytin, které se kdysi používaly, vy je tu vidíte na jedné střeše a můžete porovnávat vlastnosti.
V prvním patře expozice najdete klasické vitríny s muzejními exponáty, ale také hmatovou hru, pexeso a puzzle na obrazovkách( to bavilo naši pětiletou), model vykopávek nebo úžasné pískoviště s vykopávkami, ale ne tak ledajakými! (více o vykopávkách prozrazovat nebudu, protože to musíte objevit a vyzkoušet sami) U pískoviště je trochu problém s tím, že když se děti zaberou do vykopávání, může písek lítat všude..
Pokud hledáte místo, kam vyrazit s dětmi, aniž by vám za zády stála nabručená kustodka, vyrazte sem! Ve všech expozicích a výstavách v Roztokách jsme vždy potkali příjemné paní, které nás ochotně výstavami provedly.
expozice archevita
Pokud budou mít vaše děti ještě málo, vydejte se na Kočovnou Sládkovu hernu, projděte si krásnou zahradu zámku nebo si dejte něco dobrého v zámecké kavárně. (To všechno jsme zvládli my ještě s návštěvou skvělého hřiště v Roztokách a děti večer odpadly).
Vstupné do Archevity je pro dospělé 160 Kč, děti do 6 let zdarma a od šesti let platí 100 Kč a rodinné 400 Kč. Dá se platit kartou. 
Parkovat se dá před železničním podjezdem zdarma.
V Roztokách pořádají i zajímavé akce, takže sledujte jejich stránky.
Od Středočeského muzea se můžete vydat procházkou do Tichého údolí až do Únětic.
Naše další tipy, kam se s dětmi vydat, když prší najdete v našem průvodci.

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to top