fbpx

5 tipů zaručených a vyzkoušených tipů kam s dětmi na zámek

Navštěvujete rádi hrady a zámky, ale bojíte se, jestli se sem vydat s dětmi? Na hradech a zámcích jsou drahé exponáty a vy možná míte strach, aby vaše ratolesti třeba něco omylem nerozbily?
Pojďte se podívat na 5 zámků, kam se můžete v klidu vydat s dětmi a ještě si to užít!
Zámek Blatná

Vodní hrad/zámek Blatná najdete uprostřed rybníka na okraji stejnojmenné obce. V historických interiérech je možné obdivovat rodové sbírky, Rytířský sál či gotické nástěnné malby.

K dispozici je hned 5 prohlídkových okruhů. Jedna prohlídková trasa je dokonce přímo ušitá na míru dětskému návštěvníkovi. Děti mohou prozkoumat zbrojnici, strážnici, lovecký salonek, jídelnu a jižní terasu Rejtova paláce. Okruh je vhodný pro děti od 3 let a trvá 45 minut.

K zámku patří také park, který je možné navštívit celoročně. Zvířecí obyvatelé parku se zde volně pohybují a jsou zvyklí na lidskou společnost. Potkáte tu například pávy korunkaté, pávy bílé či daňky skvrnité. Krmení pro daňky je možné si zakoupit v zámecké pokladně v rámci otevírací doby. Novinkou jsou i lamy alpaky.

zamek blatna

Zámek Roztoky u Prahy

V Roztokách u Prahy najdete krásný zámek, který slouží zároveň i jako muzeum. Velmi často se zde konají interaktivní výstavy i pro nejmenší. Pokud se tedy rozhodnete na zámek do Roztok vydat, pohlídejte si program.
Výstavy, kulturní a vzdělávací programy i společenské akce se velmi často konají i na půdě zámeckých zahrad. Více informací najdete na stránkách zámku.

Návštěvu zámku a zámecké zahrady lze spojit s procházkou do Tichého údolí. Během procházky se zde díky informačním tabulím seznámíte s místní přírodou i historií. Trasa vede nenáročným terénem a opravdu krásnou přírodou. Společnost na cestě vám bude dělat Únětický potok, ve kterém se dá v letních měsících užít mnoho legrace.

V Roztokách je také možné zavítat na jedno velmi historicky významné místo – Levý Hradec.

roztoky zamek

Zámek Dobříš

Pokud s dětmi zamíříte na zámek Dobříš, nebudete litovat!
Na zámku se budou bavit malé i velké děti. Nesmíte vynechat procházku francouzským parkem se sochami a fontánami, kterým se dostanete do Oranžeri.

Za Oranžerií nahlédněte do anglického parku, možná potkáte bažanty.

Dětem se určitě budou líbit interaktivní Expozice Vody a Tajuplný les. A na nejmenší návštěvníky zde čeká krásná výstava věnovaná Krtečkovi. Děti si zde mohou vše osahat, tvořit, číst knížky, vyzkoušet si Krtkovo autíčko, nebo koukat na pohádku.

Výstavu určitě ocení nejen děti, ale i dospělí, kteří s Krtečkem vyrůstali.
Zámek Dobříš je krásné místo, kde se dá strávit celý den a s interaktivní výstavou Krteček se zde rozhodně nikdo nudit nebude!

Červená Lhota

Tento pohádkový zámek vyrostl na místě gotické tvrze, vybudované na skalním útesu ve 13. století.
V 16. století se tvrz proměnila v renesanční zámek, kdy ho rod Růtů z Dírného nechal natřít na červeno – odtud se přívlastek Červená dostal do názvu zámku.
V nabídce jsou tři okruhy: Historické interiéry prvního patra (základní okruh), dále podkrovní pokoje, na tuto prohlídku si mohou děti vzít sešit s nafocenými detaily a při prohlídce jeden po druhém hledat. Obyčejná prohlídka zámku se rázem změní v detektivní pátračku. Sešit k dostání u průvodce.

Dále zámek nabízí také prohlídku sklepení, která je určena všem, kteří se chtějí dozvědět více o původní podobě někdejší lhotecké tvrze.

kam s dětmi na zámek

Zámek Hlubová nad Vltavou

Tento romantický zámek patří mezi nejkrásnější, nerozsáhlejší i nejnavštěvovanější u nás.
Zámecké interiéry je možné si prohlídnout na jedné z pěti prohlídek. Také je možné navštívit zámeckou věž, která nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu.
Zámek je obklopen krásnými zahradami a anglickým parkem, který přímo vybízí k návštěvě, ať už k procházce, pikniku či k pořízení pěkných fotografií.
V zámeckém parku se nachází 2,5 km dlouhá naučná stezka, která návštěvníky seznamuje se zajímavostmi zámeckého parku. Texty včetně orientačního plánku najdete na oficiálních stránkách zámku.
Asi hodinu chůze (cca 3, 5 km) od zámku Hluboká se nachází Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vl., dříve zoo Ohrada. K zoo vedou ukazatele, a také žlutá turistická značka, trasa je sjízdná i pro kočárek.

Více inspirace?

Další tipy má pro Vás připravené Dáša alias Máma průvodkyně v ebooku České hrady a zámky s dětmi. 

Možná si říkáte, že tyto informace najdete i jinde a zdarma. Nejspíš ano. Ale pouze v tomto ebooku najdete komplexní informace, které jako rodič potřebujete.

Ebook je napsán mámou pro mámy.

Dáša Vám ušetří desítky hodin prohledávání internetu, které byste jinak mohli věnovat třeba dětem.
Vy, i vaše děti se díku tomuto průvodci dozvíte něco nového o našich národních klenotech.
Ne nadarmo se o nás Češích traduje, že jsme milovníci hradů a zámků. Je tomu opravdu tak!

Mámo, táto, kam to bude??

Ebook je k zakoupení tady.

hrady a zamky s dětmi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to top