Už třetí rok za sebou jsme se rozhodli vyrazit na Vánoce do tepla. Tentokrát díky levným letenkám míříme s dětmi směr Kypr. Máme tu necelé tři týdny, takže si myslím, že si ostrov užijeme dosyta.
Kam doporučujeme se vydat?
Larnaka
Kvůli nočnímu letu vyhledáváme ubytování co nejblíže letišti, abychom byli co nejdřív v posteli. Po opuštění ubytování se vydáváme do města k pláži, kde se děti svlíknou a skáčou do moře.
V době naší návštěvy tu je pouť, kolotoče. Procházíme se kolem přístavu a užíváme si sluníčko a procházíme se po přístavu.
V Larnace je pěkná promenáda kolem moře. Pláž tu sice není nejpěknější, ale nevadí. Na promenádě se nachází středověký hrad.
Paphos
Příjemné přímořské letovisko, s hradem, pěkným přístavem a promenádou. Užíváme si tu sluníčko, zmrzlinu. Když projdete rezorty směrem na západ, objevíte tu zajímavý bar, ze kterého stojí za to pozorovat západ slunce.
V mytologii je Paphos místem, kde se měla narodit bohyně Afrodíté. V minulosti byl Pafos hlavním městem ostrova. Najdete tu síť vykopávek.
Zoo
Letos jsme už navštívili spoustu Zoo v Evropě i po světě, a proto se vydáváme i do zoologické zahrady na Kypru v Paphosu.
Místní zoo je moc pěkná. Moc se nám líbí show s papoušky a sovami, které se tu konají třikrát denně a zvířata nám létají přímo nad hlavami. Mě zaujali tukani, ani jsem nevěděla, kolik druhů těchto zajímavých ptáků existuje.
Je možné se tu zúčastnit krmení žiraf, lemurů, slonů. Tyto zážitky je ale možné platit jen v hotovosti, kterou jsme s sebou neměli. Vstupné a otevírací dobu najdete tady.
Ze zoo je krásný výhled na moře a moc se mi líbí i spousta květin a stromů, které v zahradě rostou.
Přímo do zoologické zahrady jezdí i autobus z Paphosu, takže se sem dostanete, i když nebudete mít půjčené auto.
Kaňon Pano Adrores

Když přijíždí prarodiče, přesouváme se kvůli kapacitě ubytování do města Protaras na západě Kypru, kde máme zarezervovaný velký dům se zahradou a několika ložnicemi.
Protaras je letovisko, které bylo v zimě úplně prázdné a téměř všechny obchody, restaurace a kavárny byly zavřené.
Kyklopova jeskyně
Několik kilometrů od našeho ubytování se nachází Kyklopova jeskyně a vydáváme se tam podél pobřeží procházkou. Sledujeme opuštěné vily, kterých je tu nespočet a některé jsou opravdu nádherné. S mojí mamkou obdivujeme všechny fíkusy, kaktusy a další kytky, kterým se tu daří a v zimě je to tu celé zelené.
Ayia Napa
Moc příjemné přímořské letovisko. V zimě tu je málo lidí, takže pokud nevyhledáváte davy lidí, bude se vám tu líbit. Dá se zaparkovat hned u moře a projít se po přístavu a po promenádě.
Našli jsme tu pěknou kavárnu a na konci prosince bylo příjemné si sednout na sluníčko a vychutnat si oběd na zahrádce.
Není možné si nevšimnout parku se sochami Ayia Napa Sculpture Park. Soch tu najdete stovky a jsou opravdu impozantní. Podle popisků jsme zjistili, že tu probíhají pravidelná sochařská setkání, na kterých sochy vznikají. Návštěva parku opravdu stojí za to, strávíte tu klidně i dvě hodiny. Vstupné se neplatí.
Jeskyně Sea Caves
Nádherné jeskyně Dá se k nim dojet autem. U srázu jsou umístěné lavičky, kam se dá posadit. Do jedné z jeskyní se dá dostat a odtud sešplhat až k vodě. Je to ale zcela nevhodné pro děti, takže jsme se drželi v dostatečné vzdálenosti od okraje srázu. Barva moře tu je naprosto božská.
Výběžek Cape Greco
Místo na samém východě ostrova, kterého si nemůžete nevšimnout. Mohutný útes, který ční do moře. Z hlavní cesty sem vede poměrně kamenitá cesta, na jejímž konci najdete parkoviště. Odtud je to už jen kousek nahoru k altánku, výhledu Měla jsem docela strach, aby děti neudělaly nějaký špatný pohyb a nespadly. Výhled odtud je ale fenomenální, vidíte tu moře ve své ohromnosti a na západ spatříte jeskyně a město Ayia Napa a Larnacký záliv.
Nissi Beach
Jedna z nejkrásnějších pláží, které jsme na Kypru o Vánocích s dětmi navštívili. Z pláže se dá přebrodit na ostrůvek. Jedinou nevýhodou je, že v zimě na pláži není otevřená jediná restaurace ani obchod. Děti si tu vyhrály celé odpoledne, kdy už jsme je z vody museli vytahovat skoro násilím.
Plameňáci ve slaných jezerech u Larnaky
Pokud se na Kypr dostanete v čase, kdy je světlo, hned u letiště nemůžete přehlédnout růžové plameňáky, jak postávají v solných jezerech. Když budete mít štěstí, lze tyto krásné ptáky pozorovat zblízka.
Oslí farma
Dvě noci jsme na doporučení kamarádky Lucky strávili na oslí farmě Golden Donkey. Byl to opravdu nevšední zážitek a všichni jsme byli nadšeni. Odkaz na ubytování najdete tady. A pokud nebudete hledat ubytování, oslí farma i tak stojí rozhodně s dětmi za návštěvu.
Limassol
V Limassolu jsme bohužel zvládli projít jen promenádu, protože hodně foukalo a děti byly otrávené. Podél promenády najdete spoustu kaváren a restaurací, prolézaček pro děti a mol, na kterých můžete pozorovat moře.
Turecká část
Návštěva turecké části Kypru se někdy nedoporučuje. Na jednu stranu bych to z politických důvodů pochopila, na druhou by zase člověk přišel o poznání spousty míst, které rozhodně stojí za vidění.
Zároveň je to také podstatně levnější benzín, takže se vyplatí tady i natankovat.
My jsme do turecké části Kypru vyrazili s dětmi z Protaras do Famagusta. Po překročení hranic nefungují data- internet jede na roaming. Cestu lemují opuštěné stavby, na kterých jsou cedule o zákazu vstupu a pořizování fotek. Z poměrně čisté části ostrova najednou dostanete „tureckou facku“ – vidíte, jak nuzně někteří lidé žijí v těsné blízkosti opuštěných a oplocených domů. Tento pocit ještě víc umocní návštěva přímořského letoviska Varosha.
Návrat z turecké části Kypru proběhl hladce, bez jakéhokoli zdržení. (Jeli jsme sem třikrát.)
Varosha – město duchů
Toto přímořské město bylo výkladní skříní kyperského turismu do té doby, než se všichni obyvatelé vystěhovali kvůli turecké invazi v 70. letech minulého století. Plánovali, že se vrátí zpátky, ale město bylo uzavřené a chátralo. Až v roce 2021 se otevřelo pro návštěvníky a pokud máte rádi URBEX, určitě vaše srdce zaplesá. Je fascinující, jak rozlehlé místo je a jak si příroda našla cestu, jak město pohltit. Kolik je tu zmaru a kolik lidských osudů se tu psalo?
Staré město – Famagusta
Varosha je součástí města Famagusta. Rozhodně stojí za to vydat se i do starého města, kde uvidíte pozůstatky po křesťanské době. Historické centrum Famagusty a místní hradby, které se řadí mezi jedno z nejzachovalejších opevnění v jihovýchodní Evropě.
Rozhodně se sem vydejte nakupovat. Ceny jsou tu nižší než na druhé straně hranic. U stánků se vyplatí mít s sebou tureckou měnu – protože ceny v tureckých lirách jsou víc než o polovinu nižší než v eurech.
Salami vykopávky
Jen několik kilometrů po pobřeží na sever od Famagusty můžete obdivovat antické vykopávky. Ať už jste milovníci historie nebo ne, tak vás toto místo rozhodně zaujme. Obrovské archeologické naleziště, vykopávky Salamis byl starověký řecký městský stát na východním pobřeží Kypru. Podle tradice byl zakladatelem města Teukros, syn Telamóna, který se nemohl vrátit domů z Trójské války, protože se mu nepodařilo pomstít svého bratra Aiáse. Místo je fascinující. Naši kluci tu dělali závody s autíčky a historie je vůbec nezajímala.
Vstupné 20 LT nebo 2,5 eura. (Platba pouze hotově.)
Hned u vstupu do naleziště je moc dobrá restaurace s krásným výhledem na moře.
Nikosia – hlavní město
Z hlavního města Kypru jsme byli trochu zklamaní. Navštívili jsme tureckou část, kde bylo centrum plné fejkového oblečení, kabelek apod.
Děti zaujala jízda vláčkem, který nás provezl po centru. Nastoupit můžete u tržnice a jízda je bezplatná.
Girne
Na úplném severu Kypru, kousek od Nikósie, najdete přímořské městečko Girne. Je tu moc pěkný přístav, který je lemovaný malými kavárničkami. V době naší návštěvy tu ale hrozně foukalo. Vlny z rozbouřeného moře cákaly až na zakotvené lodě a vítr byl tak silný, že se proti němu skoro nešlo jít. Zároveň byla i spousta restaurací zavřených na zimu, takže jsme si návštěvu moc neužili.
Když pojedete z Nikosie autem večer, uvidíte v horách blikající vlajku Severního Kypru. Docela zajímavá, ale trochu bizarní podívaná.
Křižácký hrad Kantara
Tento hrad jsme osobně nenavštívili, ale podle kamarádky Rádi rozhodně stojí za návštěvu. Tady najdete informace o jeho historii.
Praktické informace prosinec 2022
- teplota se během tří týdnů, které jsme tu strávili, pohybovala mezi 14-22 °C podle toho, jestli bylo jasno nebo pršelo.
- přejezd do turecké části proběhl bez problémů. Měli jsme půjčené auto a na hranicích jsme platili pojištění 20 euro na 3 dny.
- na východě bylo tepleji než na západě, kde poměrně dost foukalo
- na Kypru je poměrně draho, počítejte tak o třetinu vyšší ceny než v jiných evropských destinacích
Kypr s dětmi o Vánocích můžu doporučit všem, kteří se chtějí vyhnout předvánočnímu stresu a užít si trochu sluníčka a pohody u moře. Na koupání to bude jen pro otužilce, ale pro naší rodinu je to aktuálně už třetím rokem příjemná možnost, jak si ukrátit dlouhou zimu a načerpat trochu sluníčka a pohody do zásoby.
Naše další zahraniční cesty najdete tady.