fbpx

Kouřící hora Boreč – tip na nevšední zimní výlet

boreč kouřící hora

Hledáte inspiraci, kam vytáhnout rodinu na zimní výlet, i když se jim moc nechce z tepla domova? Mám pro vás tip na neobvyklé místo- na vrch Boreč, kde v zimě uvidíte horu kouřit!

Vrch Boreč se nachází nedaleko Litoměřic a z vrcholu je vidět na vrch Lovoš, který je hned vedle vrchu Boreč.

Parkovat se dá ve vesnici Režný Újezd. Pamatujte však na to, že cesta může být velmi blátivá a je potřeba tomu přizpůsobit oblečení i obuv.

My se sem vydáváme na konci ledna- pod horou Boreč je poprašek sněhu.

Výlet na horu je příjemný okruh naučnou stezkou, která má asi 3 km. My se na rozcestí vydáváme pravou cestou a horu Boreč celou obcházíme.

borec kourici hora

Bylo zajímavé pozorovat, že dole u parkoviště nebyl sníh, čím výše stoupáme, tím je sněhu více. Na samém vrcholu je právě kvůli puklinám, ze kterých vychází teplý vzduch, sníh zase není.

Puklin na vrchu najdete hned několik a není možné si jich nevšimnout. Čím je venku nižší teplota, tím je stoupající dým nápadnější. V době naší návštěvy bylo venku pod nulou. Moc si nedovedu představit se sem vydat s dětmi, když by bylo venku hluboko pod nulou.

Záhadu, k čemu vlastně uvnitř kopce dochází, vysvětlil roku 1881 pražský univerzitní profesor Jan Krejčí – Boreč je vlastně dutá hora, protkaná složitým puklinovým labyrintem. Více informací, které popisují, k čemu zde dochází, najdete tady.

V puklinách Boreč roste mech a jiné teplomilné rostliny a je to zajímavá podívaná v kontrastu se zmrzlým okolím.

Výlet na kouřící horu Boreč rozhodně není vhodný pro kočárky– na vrchol stoupají schody, které byly v době naší návštěvy pokryté ledem a lezli jsme sem po čtyřech. Tuším, že během zimních měsíců (když zde bude sníh) budou cesty stejně neschůdné jako v době naší návštěvy.

Boreč kouřící hora

Na druhou stranu to bylo dobrodružné pro všechny zúčastněné!

Před vrchem je pěkný výhled na ostatní hory Českého středohoří a těším se, které vrchy zvládneme v budoucnu zdolat.

Z mapy jsem vyčetla, že v blízkosti kouřící hory Boreč je spousta dalších výletních cílůzámek Skalka, zřícenina hradu Košťálov, Oltářík- Hrádek nebo Milešov.

Naše další tipy na výlety po Čechách najdete na této stránce.

Výletům zdar!

Fotogalerie z kouřící hory Boreč

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to top