fbpx

Bratislava s dětmi – jak si užít slovenské hlavní město

Bratislava s dětmi

Chtěli byste s dětmi navštívit Bratislavu a nevíte, kam se s nimi vydat, aby je pobyt na Slovensku nenudil?

Letos jsme se začali s dětmi navštěvovat blízká zahraniční města. Bavilo nás to jako bezdětné a postupně jsme přišli na to, že to jde i s našimi dětmi. Je sice třeba více přípravy a trpělivosti, ale o posezení v kavárnách a dobré jídlo jsme s mužem nepřišli, takže jsme spokojení.

Víkend, prodloužený státním svátkem využíváme k cestě do Bratislavy. Tentokrát zvolíme cestu vlakem. Máme štěstí a získáme poslední 2 místa v dětském kupé v Regiojetu (díky rodince, která s námi kupé sdílí, máme nakonec místa 3 a vejde se nás sem všech 5), takže děti budou mít o zábavu postaráno.

Ubytování máme nedaleko centra v pěkném apartmánu s dobrou dostupností MHD.

Kam vedly naše kroky? Co tam můžete vidět?

Podle předpovědi jsme měli před sebou 4 slunné dny s teplotou kolem 19 stupňů Bohužel se někde stala chyba a celou dobu nás provázela silná mlha a poměrně chladné počasí. Nemohli jsme se tak kochat výhledy a já jsem byla ráda, že jsem dětem přibalila i teplejší oblečení.

Ani takové počasí nás ale neodradilo od cesty a Bratislavu s dětmi jsme si užili.

Hrad

Naše první cesta vede na bratislavský hrad. Bohužel nám počasí nepřeje, tak si nemůžeme užívat výhled na řeku Dunaj.

Jelikož máme pomalé starty a z ubytování se zpravidla dostaneme až kolem poledne, je třeba si dojít na oběd. Vybíráme Restaurant Parlament, kde vyjde obědové menu za 8,2 Euro a je odtud krásný výhled.

Bratislavský hrad si projdeme, kluci nám mezitím usnou v kočárku, tak si užíváme procházku v Barokových zahradách a v podhradí.

Na Hradě najdete i moc pěkné dětské hřiště.

bratislava hrad

bratislava hrad zahrady

Bibiana – Mezinárodní dům umění pro děti
Najdete tu tři patra výstav pro děti. V každém patře je jiná výstava. My jsme za hodinu stihli jen dvě horní výstavy, protože děti aktivity moc bavily.
Nicméně jak mám díky přípravě našeho průvodce prochozená podobná místa v Praze a okolí resp. Čechách, tak tady se mi to líbilo, ale úplně nadšená jsem nebyla. Některé aktivity byly pěkné, ale měly potenciál být lepší. Možná je to moje pracovní deformace, případně i fakt, že jedna z výstav navazuje na oblíbený slovenský pořad pro děti, který my neznáme. Naše děti byly každopádně spokojené.
bibiana bratislava
Vstupné na hodinu pro dospělé 2 Eura, děti 1 Euro. Pořádají se tu různá divadelní představení, vstupné na ně je 1,8 Euro a 1,2 Euro. Nenašla jsem na webu info, kdy se konají. Na stránkách píší, že není možné platit kartou.
V dolní části se nachází uzamykatelné skříňky a je zde možné zaparkovat i kočárek.
Otevírací doba je každý den kromě pondělí 10-18 hod. Poslední vstup je v 17.30.
bibiana bratislava
Bratislavská Zoo

Druhý den se vydáváme s dětmi do místní zoo. Letos jsme navštívili zahrady ve Wroclawi, Budapešti, New Yorku, a v Čechách, takže máme s čím srovnávat. Ta Bratislavská nás bohužel moc nenadchla. Prostor byl rozhlehlý, ale bohužel nebyl potenciál využit dostatečně.

bratislava s dětmi

Stihli jsme ale krmení lam krotkých, děti je krmily z ruky. Pak jsme se podívali na nosorožce. Objevili jsme i moc pěkné hřiště ve spodním části areálu.

Vstupné a otevírací dobu najdete v odkazech.

Bratislava s dětmi

Galeria Multium

Galerie zrcadel a iluzí najdete při cestě na Hrad. Je tu 6 místností, kde jsou použita zrcadla k efektům nekonečnosti. Strávili jsme tu asi 20 minut, nejstarší se bála. Na fotky na sociální sítě nebo, když venku prší a potřebujete se schovat, tak asi dobrý, ale příště bychom už asi nešli.

Když se podíváte na tuto galerii, návštěvu můžete vynechat.

Vstupné dospělí 5 Eur, děti od 3 let 3 Eura.

 

Bratislava s dětmi

Minizoo Devín

Další zoo, která nás na Slovensku zklamala, byla minizoo u hradu Devín. Při vstupu dostanete pytlík s krmením pro zvířátka. To naše děti jako vždy bavilo. Možná to bylo sychravým podzimním počasím, ale přišlo mi, že výběhy zvířat nejsou v úplně nejlepší kondici a čuníka zavřeného ve dvojité králíkárně mi bylo líto. Viz komentáře na facebooku. Zároveň na stránkách píší, že jsou kontaktní minizoo, kde se mohou zvířata hladit a krmit. Po našich zkušenostech z Farmaparku U Toma, kde jsme mohli do výběhu téměř ke všem zvířatům, mi krmení přes plot nepřijde moc kontaktní.

V minizoo Devín chovají i spoustu dravců a mají tu během léta letové ukázky. Ty bohužel v době naší návštěvy neprobíhaly.

Vstupné zjistíte tady.

Bratislava s dětmi

Devín

Hrad, který se majestátně tyčí nad soutokem Dunaje a Moravy mi naprosto učaroval. Kvůli mlze jsme sice neviděli dál než na přilehlé břehy obou řek, ale i tak byla návštěva hradu Devín zlatým hřebem naší cesty.

Prošli jsme se podél Dunaje, pozorovali lodě a nakonec se zastavili na výborné pizze přímo v Devíně.

Více informací k návštěvě najdete tady.

Bratislava s dětmi

Staré město

Za návštěvu s dětmi v Bratislavě rozhodně stojí Staré město. Sedněte si na chvíli do kavárny, dejte si s dětmi zmrzlinu.

bratislava s dětmi

Sochy

Přímo v ulicích Starého města potkáte v ulicích několik zajímavých soch. Naše děti zaujal Čumil a chtěly se fotit s Napoleonovým vojákem. Dále můžete narazit na Schöne Náci – (známý bratislavský týpek žil ve městě na počátku 20. století. Šlo pravděpodobně o duševně nemocného člověka, který se ale do ** Bratislavanů zapsal svým elegantním oblečením a neustálým zdravením kolemjdoucích), Paparazzi – (sochu si můžete vyfotit blízko Hlavního náměstí), Hans Christian Andersen (známý spisovatel se prý do Bratislavy zamiloval a čerpal zde inspiraci).

bratislava s dětmi
mapa Starého města
Procházka podél Dunaje

Promenády kolem řek mám moc ráda. Nejraději tedy v létě s nějakým dobrým pitím v ruce. V Bratislavě jsme se prošli podél Dunaje od nákupního centra Eurovea až ke Starému městu. V létě se naloďte na některou z výletních lodí a užijte si pohled na Dunaj i z vody.

Co musím ale dodat je, že proud Dunaje je tu opravdu mocný. Sledovaly jsme s dětmi, jaký je rozdíl, když pluje loď po proudu a proti proudu.

bratislava s dětmi

Tip na ubytování

V Bratislavě jsme s dětmi bydleli nedaleko centra v krásných nových apartmánech. Odkaz najdete tady.

Hned v našem vchodě byla pekárna s výbornými (ale dost drahými) bagetami. Ve vnitrobloku bylo hřiště a pěkné kavárny. Ubytování mělo vše, co jako rodina potřebujeme a byli jsme moc spokojení.

Co dodat?

Bratislava byla tento rok několikátým (hlavním) městem, které jsme s dětmi navštívili. Nenabízí svým (dětským) návštěvníkům tolik zajímavostí, jako jiná města. Výhodou může být přímý spoj z Prahy za relativně dobré peníze. My jsme platili za obě cesty pro celou rodinu kolem 2 tisíc. (Všechny děti máme ve věku pod 6 let, takže ty neplatí). Zároveň se asi nemusíte bát, že byste se v Bratislavě nedomluvili. Na návštěvu a prozkoumání města budou rozhodně stačit dva tři dny.

Naše další tipy, kam se vydat i třeba jen na víkend s dětmi najdete zde. 
Bratislava s dětmi
Hřiště v areálu Hradu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to top