Chtěli byste s dětmi navštívit Bratislavu a nevíte, kam se s nimi vydat, aby je pobyt na Slovensku nenudil?
Letos jsme se začali s dětmi navštěvovat blízká zahraniční města. Bavilo nás to jako bezdětné a postupně jsme přišli na to, že to jde i s našimi dětmi. Je sice třeba více přípravy a trpělivosti, ale o posezení v kavárnách a dobré jídlo jsme s mužem nepřišli, takže jsme spokojení.
Víkend, prodloužený státním svátkem využíváme k cestě do Bratislavy. Tentokrát zvolíme cestu vlakem. Máme štěstí a získáme poslední 2 místa v dětském kupé v Regiojetu (díky rodince, která s námi kupé sdílí, máme nakonec místa 3 a vejde se nás sem všech 5), takže děti budou mít o zábavu postaráno.
Ubytování máme nedaleko centra v pěkném apartmánu s dobrou dostupností MHD.
Kam vedly naše kroky? Co tam můžete vidět?
Podle předpovědi jsme měli před sebou 4 slunné dny s teplotou kolem 19 stupňů Bohužel se někde stala chyba a celou dobu nás provázela silná mlha a poměrně chladné počasí. Nemohli jsme se tak kochat výhledy a já jsem byla ráda, že jsem dětem přibalila i teplejší oblečení.
Ani takové počasí nás ale neodradilo od cesty a Bratislavu s dětmi jsme si užili.
Hrad
Naše první cesta vede na bratislavský hrad. Bohužel nám počasí nepřeje, tak si nemůžeme užívat výhled na řeku Dunaj.
Jelikož máme pomalé starty a z ubytování se zpravidla dostaneme až kolem poledne, je třeba si dojít na oběd. Vybíráme Restaurant Parlament, kde vyjde obědové menu za 8,2 Euro a je odtud krásný výhled.
Bratislavský hrad si projdeme, kluci nám mezitím usnou v kočárku, tak si užíváme procházku v Barokových zahradách a v podhradí.
Na Hradě najdete i moc pěkné dětské hřiště.
Bibiana – Mezinárodní dům umění pro děti


Bratislavská Zoo
Druhý den se vydáváme s dětmi do místní zoo. Letos jsme navštívili zahrady ve Wroclawi, Budapešti, New Yorku, a v Čechách, takže máme s čím srovnávat. Ta Bratislavská nás bohužel moc nenadchla. Prostor byl rozhlehlý, ale bohužel nebyl potenciál využit dostatečně.
Stihli jsme ale krmení lam krotkých, děti je krmily z ruky. Pak jsme se podívali na nosorožce. Objevili jsme i moc pěkné hřiště ve spodním části areálu.
Vstupné a otevírací dobu najdete v odkazech.
Galeria Multium
Galerie zrcadel a iluzí najdete při cestě na Hrad. Je tu 6 místností, kde jsou použita zrcadla k efektům nekonečnosti. Strávili jsme tu asi 20 minut, nejstarší se bála. Na fotky na sociální sítě nebo, když venku prší a potřebujete se schovat, tak asi dobrý, ale příště bychom už asi nešli.
Když se podíváte na tuto galerii, návštěvu můžete vynechat.
Vstupné dospělí 5 Eur, děti od 3 let 3 Eura.
Minizoo Devín
Další zoo, která nás na Slovensku zklamala, byla minizoo u hradu Devín. Při vstupu dostanete pytlík s krmením pro zvířátka. To naše děti jako vždy bavilo. Možná to bylo sychravým podzimním počasím, ale přišlo mi, že výběhy zvířat nejsou v úplně nejlepší kondici a čuníka zavřeného ve dvojité králíkárně mi bylo líto. Viz komentáře na facebooku. Zároveň na stránkách píší, že jsou kontaktní minizoo, kde se mohou zvířata hladit a krmit. Po našich zkušenostech z Farmaparku U Toma, kde jsme mohli do výběhu téměř ke všem zvířatům, mi krmení přes plot nepřijde moc kontaktní.
V minizoo Devín chovají i spoustu dravců a mají tu během léta letové ukázky. Ty bohužel v době naší návštěvy neprobíhaly.
Vstupné zjistíte tady.
Devín
Hrad, který se majestátně tyčí nad soutokem Dunaje a Moravy mi naprosto učaroval. Kvůli mlze jsme sice neviděli dál než na přilehlé břehy obou řek, ale i tak byla návštěva hradu Devín zlatým hřebem naší cesty.
Prošli jsme se podél Dunaje, pozorovali lodě a nakonec se zastavili na výborné pizze přímo v Devíně.
Více informací k návštěvě najdete tady.
Staré město
Za návštěvu s dětmi v Bratislavě rozhodně stojí Staré město. Sedněte si na chvíli do kavárny, dejte si s dětmi zmrzlinu.
Sochy
Přímo v ulicích Starého města potkáte v ulicích několik zajímavých soch. Naše děti zaujal Čumil a chtěly se fotit s Napoleonovým vojákem. Dále můžete narazit na Schöne Náci – (známý bratislavský týpek žil ve městě na počátku 20. století. Šlo pravděpodobně o duševně nemocného člověka, který se ale do ** Bratislavanů zapsal svým elegantním oblečením a neustálým zdravením kolemjdoucích), Paparazzi – (sochu si můžete vyfotit blízko Hlavního náměstí), Hans Christian Andersen (známý spisovatel se prý do Bratislavy zamiloval a čerpal zde inspiraci).

Procházka podél Dunaje
Promenády kolem řek mám moc ráda. Nejraději tedy v létě s nějakým dobrým pitím v ruce. V Bratislavě jsme se prošli podél Dunaje od nákupního centra Eurovea až ke Starému městu. V létě se naloďte na některou z výletních lodí a užijte si pohled na Dunaj i z vody.
Co musím ale dodat je, že proud Dunaje je tu opravdu mocný. Sledovaly jsme s dětmi, jaký je rozdíl, když pluje loď po proudu a proti proudu.
Tip na ubytování
V Bratislavě jsme s dětmi bydleli nedaleko centra v krásných nových apartmánech. Odkaz najdete tady.
Hned v našem vchodě byla pekárna s výbornými (ale dost drahými) bagetami. Ve vnitrobloku bylo hřiště a pěkné kavárny. Ubytování mělo vše, co jako rodina potřebujeme a byli jsme moc spokojení.
Co dodat?
Bratislava byla tento rok několikátým (hlavním) městem, které jsme s dětmi navštívili. Nenabízí svým (dětským) návštěvníkům tolik zajímavostí, jako jiná města. Výhodou může být přímý spoj z Prahy za relativně dobré peníze. My jsme platili za obě cesty pro celou rodinu kolem 2 tisíc. (Všechny děti máme ve věku pod 6 let, takže ty neplatí). Zároveň se asi nemusíte bát, že byste se v Bratislavě nedomluvili. Na návštěvu a prozkoumání města budou rozhodně stačit dva tři dny.
Naše další tipy, kam se vydat i třeba jen na víkend s dětmi najdete zde.
