Hlavní město Maďarska jsme navštívili ještě jako bezdětní a moc se nám tu líbilo. Když se sem objevily na konec prázdnin levné letenky, bylo rozhodnuto, že navštívíme Budapešť i s dětmi.
Protože jsme měli hlavní turistická místa prochozená už z minulosti, chtěla jsem ukázat dětem tvář města pro děti. Jak jsem zjistila, Budapešť byla skvělá volba a s dětmi jsme si návštěvu moc užily.
V našem článku najdete ty nejlepší místa, jak si Budapešť s dětmi užít, kam se podívat a co určitě nevynechat.
V článku vám představíme místa, která doporučujeme k návštěvě a na konci hledejte užitečné informace – tip na naše ubytování, jízdné MDH a mapu všech našich tipů, abyste si Budapešť s dětmi mohli dobře naplánovat.
Co vidět a navštívit?
Výlet lodí po Dunaji
Nedaleko tržnice je nástupiště na loď, která vás sveze po Dunaji. My jsme mířili na Margaretin ostrov a cestou je úžasný výhled na nejznámější budapešťské památky.
Jízdenku si můžete koupit přímo na lodi.
Margaretin ostrov
Pokud si chcete odpočinout od ruchu města, vydejte se na Margaretin ostrov, kam se můžete vypravit lodí nebo tramvají.
Na ostrově najdete spoustu atrakcí, půjčit si můžete šlapací kolo, posadit se u fontány, dojít se vykoupat nebo navštívit minizoo.
Pro návštěvu ostrova si rozhodně vyhraďte celý den.
Minizoo
Přímo na Margaretině ostrově se nachází malá zoo, kde se děti mohou projet na ponících, pozorovat kachny a daňky, vylézt do pozorovatelny, odkud jsme nemohli naše děti dostat.
Půjčovna šlapacích vozítek
Po Margaretině ostrově uvidíte desítky šlapacích vozítek, půjčují se při vstupu na ostrov z Margaretina mostu (Margit híd). K půjčení jsou tu vozítka pro páry i pro velké rodiny.
Bazén
Pokud vám bude horko nebo se naopak budete chtít ohřát v termálním bazénu, navštivte Palatino Strand Bath. Jedná se o rozsáhlý komplex s krytými i venkovními termálními koupelemi, plaveckými bazény a tobogánem.

Fontána
Posaďte se na trávu nebo lavičku a odpočiňte si chvíli u fontány. Naše děti pořád chtěly do fontány házet kamínky nebo chodit po obvodu fontány, tak jsme si moc neodpočinuli.
Jídlo na ostrově -Champs Sziget
Na Margaretině ostrově se můžete v létě vydat do letního kina, dát si nějaké jídlo, užít si pohodičku.
Procházka podél Dunaje
Pokud vám v Budapešti přeje počasí, rozhodně se vydejte na procházku podél Dunaje. V létě tu byla o víkendu uzavřená silnice, aby mohli lidé korzovat. Na břehu kousek od Parlamentu najdete působivý památník 2SV.
Tržnice
Vždy když jsme v zahraničí, vydáváme se do místní tržnice. Je to takový živoucí organismus uprostřed města. V té budapešťské můžete ochutnat místní lahůdky, koupit domů suvenýr, papriku, klobásu nebo se tu najíst.
Olympijské hřiště
Jedno úplně báječné hřiště jsme náhodou objevili nedaleko Parlamentu. V horkém srpnovém dni naše děti ocenily vodní prvky a já jsem byla ráda, že jsem s sebou vzala ručník a náhradní oblečení.
Na hřišti je úžasná velká prolézací loď, velký trávník lákající k odpočinku. Roste tu taky hodně stromů, jejichž stín právě v létě oceníte.
ZOO kavárna
Jedno z míst, které jsme bohužel nestihli navštívit, protože je nutná rezervace místa dva až tři dny předem. V místní kavárně s vámi mohou sedět u stolu králíci nebo kočky. Dokonce jsem tu zahlédla ve voliéře dva tukany.
Rezervovat své místo můžete tady.
Projížďka nejstarším metrem
Budapešťské metro se řadí mezi nejstarší linky světa (1896) a v roce 2002 bylo zapsáno do seznamu UNESCO. Některé stanice mají původní vzhled a metro, které tudy jezdí, je kratší než třeba pražské. Touto linkou se dostanete z centra k Zoologické zahradě, do parku a k lázním.
Zoologická zahrada
Moc pěknou zoologickou zahradu najdete v hlavním parku. Je opravdu rozsáhlá. Najdete tu i několik dětských hřišť. Nám se moc líbily vydry a netopýři.
Nejlepší langoš
Nedaleko zoologické zahrady dělají vyhlášený (údajně nejlepší) langoš. Vyzkoušejte a uvidíte, zda bude ten nejlepší.
Hudební hřiště u Domu maďarské hudby (Magyar Zene Háza)
Unikátní hřiště, kde všechny prvky budou vydávat nějaký zvuk. Skákejte bouchejte, stoupejte a uslyšíte, jaký zvuk právě tento herní prvek vydává.
My jsme se sem vydali po cestě ze Zoo a moc se nám tu líbilo.
Hrad Vajdahunyad
Přímo v městském parku Városliget najdete hrad Vajdahunyád, který pochází z 19. století. Původně byl postaven ze dřeva jen jako kulisa pro oslavy maďarského milénia v roce 1896. Následně jeho popularita rostla a tak byl postaven z cihel a kamení. Uvnitř v současnosti sídlí muzeum maďarského zemědělství. Okolí hradu a jeho nádvoří je volně přístupné.
Hřiště v hlavním parku – Városligeti Nagyjátszótér
Hřiště Városliget je úplně nejlepší, které jsem kdy viděla. Na obrovské ploše najdete tolik prvků, že nebudete s dětmi vědět, kam se vydat nejdřív. Je tu několik lanových prvků, po kterých se dostanete na tobogány. Celému hřišti vévodí prolézačka ve tvaru horkovzdušného balonu. Jsou tu zabudované trampolíny, vodní prvky, lezecká stěna, několik druhů houpaček pro nejmenší i pro velké.
My i děti jsme byli nadšení a kdyby se v osm nezavíralo, byli bychom zde určitě ještě mnohem déle.
Dětský vláček
Na severozápadě města se děti mohou projet na dětské železnici. Její trasa měří 11 km. V některých dnech se můžete projet parní lokomotivou. Na nástupišti 1 na stanici Hűvösvölgy najdete interaktivní výstavu, která vás seznámí s historií této dráhy. Je tu také muzeum a obchod se suvenýry. Cenu jízdného a jízdní řád najdete tady.
Rybářská bašta
Pojem „bašta“ je přesným překladem maďarského slova „bástya“ a rybářská je proto, neboť stojí na místě bývalého rybího trhu. Vlastní budova pochází z období 1895–1902. Je odtud krásný výhled na Pešť.
Termální lázně Széchenyi
Tyto lázně nesmíte během vaší cesty vynechat. Lázně Széchenyi jsou nejrozsáhlejšími léčebnými lázněmi v Evropě a najdete zde řadu bazénů a bazénků, jak uvnitř, tak venku.
Pokud sem chcete s dětmi, nedoporučuje se návštěva s dětmi mladšími 2 let- je zakázáno vstupovat v koupacích plenkách. Kvůli teplotě vody se doporučuje vstup s dětmi od 14 let.
Ceník vstupného najdete tady.
Ruské kolo
Nedaleko stanice metra Deak Ferenc tér najdeme veliké ruské kolo, ze kterého budete mít úžasný výhled na celou Budapešť. Nám se moc líbilo.
Vstupné najdete na těchto stránkách.

Lanovka na hrad
Od lanového mostu vede k Budínskému hradu lanovka podobná té, kterou známe z pražského Petřína. Tato je v povozu už od roku 1870 a je z ní krásný výhled na město. V roce 1987 byla zapsána na seznam UNESCO.

Szimpla Kert
Jeden z prvních takzvaných Ruin Barů, ve kterém vdechli starému domu nový život. V sobotu se tu konal farmářský trh, ochutnali jsme různé tradiční pochoutky, dali si moc dobrou snídani a naše děti moc bavilo prozkoumávat různé kouty staré budovy. Po setmění tu začne tepat noční život.
Minipolisz
MiniPolisz je speciální svět, kde si děti ve věku 3-12 let mohou hrát a učit se o „ dospělých “ věcech, které jsou jim běžně nedostupné. Ti nejmenší se tu mohou na chvíli dostat do kůže dospělých ve městě postaveném jen pro ně.

Střídání stráží na Hradě
Střídání stáží je zážitkem v Praze i v Londýně, zaručuji, že i tady v Budapešti budou děti nehybně pozorovat měnící se stráž a dozajista se budou ptát, jestli ti vojáci jsou opravdoví.
Restaurace na téma Harryho Pottera
Mají vaše děti rády Harryho Pottera? Dejte si jídlo v oblíbené restauraci, kde se ocitnete v magickém světě. My jsme restauraci osobně nenavštívili, protože je nutné udělat rezervaci s předstihem.

Science centrum CSPA
Pokud s dětmi rádi vyhledáváte různá science centra, ani v Budapešti ho nesmíte vynechat. Na ploše 5000 m2 najdete spoustu atrakcí pro malé zvídavce.

Praktické informace
Ubytování
Pokud cestujete do Budapešti s dětmi, doporučujeme si zvolit pronájem celého apartmánu. Buď přes Airbnb nebo Booking.. Odkaz na naše ubytování hned v centru naproti Simpla Kern najdete tady.
Doprava
Pokud plánujete v Budapešti více dní, doporučujeme si pořídit vícedenní jízdenku na MHD. Ceny jízdného se dozvíte tady.
Mapa našich tipů
Moc děkujeme za všechny tipy, které jsme na facebooku dostali a také děkuji Růže z 3dmamablog a Pražské zkratky za její vlastní tipy.
Naše další tipy s dětmi za hranice najdete tady.