fbpx

Přírodní rezervace SOOS – kousek Islandu v Čechách

přírodní rezervace soos

Národní přírodní rezervace SOOS byla už dlouho v mém hledáčku výletů. Na západě Čech jsme si v roce 2017 řekli své „Ano“ a moc rádi se sem vracíme. Nedotčená příroda, málo turistů, místa, kde jsme na vlastní oči viděli ony pověstné lišky, jak nám dávaly dobrou noc.

Tentokrát jsme ubytovaní přímo na statku Salajna, kde proběhla naše svatba, a my si můžeme vychutnávat krásu tohoto místa bez předsvatebního stresu.

Bublající pramínky, dřevěné chodníčky, sem jsme se moc těšili. 

přírodní rezervace soos

V rezervaci SOOS vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách, nazývaných také bahenními sopkami. Některé z nich mohou mrznout a vznikají zajímavé útvary.

Rezervací vede naučná stezka, která vede po dně vyschlého jezera po dřevěných chodníčcích. Ty naše děti milují. Jen v zimě je třeba dávat pozor, abyste neuklouzli.

Největším lákadlem jsou jistě dva pramenyCísařský a Věra. Císařský pramen nezamrzá ani v zimě, protože vyvěrá s teplotou 14-18 °C.  Pramen Věra vyvěrá mimo vyschlé jezero (najdete ji za kolejemi úzkokolejky) byla zase v době naší návštěvy v zimě jeden velký blob z pěny, který se pomalu probublával. Děti pramen nadšeně pozorovaly.

Celá trasa je sjízdná kočárkem. V zimě bylo zavřené muzeum a návštěvnické centrum, ale vstupenky je možné zakoupit v automatu a vstup je před turniket. Dá se platit kartou.

Vstupné do rezervace je vstupným i do muzea, kde je přístupná expozice Příroda Chebska a Příroda SOOSu. Dále pak expozice Ptačí svět Chebska.

Pro nás byla návštěva rezervace SOOS nevšedním zážitkem, dětem i nám se tam moc líbilo a chtěla bych se někdy vrátit i v létě a spojit návštěvu s projížďkou úzkokolejkou a podívat se i do muzea.

Vstupné – dospělý 100 Kč, děti 7-15 let 50 Kč, studenti a důchodci 80 Kč, rodinné (2+3) 500 Kč otevírací doba.

Parkovat se dá bezplatně hned u vstupu.

přírodní rezervace soos

Náš tip

V blízkosti vstupu do rezervace najdete oboru se zvěří, Muzejní úzkorozchodnou dráhu Kateřina, muzeum, Geopark a Stanici pro ochranu živočichů.

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to top