fbpx

Vystoupejte na rozhlednu Žalý v Krkonoších

rozhledna žalý krkonoše

Benecko nepatří mezi nejnavštěvovanější místa v Krkonoších, ale pokud hledáte místo na klidnou dovolenou, rozhodně se sem vydejte.

Nad Beneckem leží rozhledna Žalý, odkud budete mít úžasný výhled do krajiny. My jsme si pro vás připravili výlet k této rozhledně, který můžete prodloužit procházkou až k občerstvení Rovinka. Máte před sebou výlet na 8 kilometrů, který vás povede úžasnou krkonošskou přírodou.

Náš výlet začínáme na Benecku u hotelu Kubát. Zde v parném létě začínáme náš výlet zmrzlinou na posilnění. Projdeme Beneckem k odbočce k rozhledně Žalý. Máme před sebou 1,5 km dlouhé stoupání, které nám odhalí krásné výhledy do krajiny. V zimě jsme tuto cestu jeli na bobech, v létě jsme si dali pořádně do těla, když jsme tu tlačili náš dvojkočár.

benecko žalý

U paty rozhledny najdete pěkné dětské hřiště, kde si mohou děti po náročné cestě trochu odpočinout. relativně nově postavený srub, kde se můžete občerstvit.

Rozhledna Žalý byla postavena v roce 1890 hrabětem Harrachem a je unikátní svojí scenérií. Nabízí pohled jak do kraje (za dobré viditelnosti Hradec Králové, Turnov, dokonce i Praha) tak na nejdůležitější majestáty pohoří Krkonoš (Sněžka, Kotel, Luční, Černá Hora, mohylu Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší, Medvědín, ap.)

Výška rozhledny je 18 m, nahoru vede 89 schodů a byla otevřena v roce 1892.

Vstupné na rozhlednu je 60 Kč, děti do 6 let neplatí, děti do 15 let, studenti a důchodci zaplatí 30 Kč.

Rozhledna je otevřena celoročně (kromě Štědrého dne) – před  návštěvou zkontrolujte provozní dobu.

Po předchozí telefonické domluvě je možné otevřít rozhlednu i mimo provozní dobu. Dá se zde uspořádat svatba, oslava nebo sledování východu a západu slunce.

Na vrchol vede kamenitá cesta, my jsme ji jeli s kočárkem, ale bylo to docela namáhavé.

cesta na žalý

Jelikož se nám ještě nechtělo domů, vydali jsme se na delší výlet – až k občerstvení Rovinka. Od rozhledny Žalý se vydáváme přes Zadní Žalý a Janský vrch. Náš kočárek tady dostal docela zabrat (my ostatně taky), ale zvládli jsme to. Odměnou nám byla procházka téměř bez lidí.

Naším posledním cílem bylo občerstvení Rovinka, kde se sbíhá několik turistických tras z Benecka, Žalého, Horních Míseček, Janovy Hory a Špindlerova Mlýna. Můžete si pochutnat na českých jídlech za příjemné ceny.

Děti si zde pohrají s retro hračkami , ale v létě může být problém najít volný stůl.

Najdete zde hřbitov odpadků a dětské prolézačky.

Až si odpočinete, vrátíte se příjemnou asfaltovou cestou zpátky na Benecko.

Pokud hledáte inspiraci na výlety s dětmi po východních Krkonoších, jukněte na náš ebook. 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to top