fbpx

21 nejlepších knih o Praze pro děti

knihy pro děti o praze

Celý život jsem knihomol a své děti taky vedu k lásce ke knihám. Máme tedy poměrně velikou dětskou knihovničku. Celou jednu polici zabírají i knihy o Praze, protože je pro mě důležité, aby naše děti znaly naše hlavní město a své rodiště. Připravila jsem proto velký výběr knížek pro děti, které je seznámí s naším hlavním městem.

Seřadila jsem je podle doporučeného věku čtenářů.
Kolik je v Praze koček

Vtipná veršovaná kniha pro nejmenší čtenáře, kterou si naše malá zamilovala. Autorem je Jiří Žáček a ilustrovala ji Marie Tichá. V knize jsou moc pěkné ilustrace Karlova mostu, Pražského hradu, Trojského zámku nebo nočních pražských uliček.

Kniha je z pevného kartonu, tudíž by měla vydržet časté prohlížení.

Pozn. Kniha je k sehnání pouze po antikvariátech nebo bazarech.

Terezka a Praha

Tenká kniha plná nálepek, která určitě zaujme menší děti a to především holčičky. V této sérii seženete i další knihy z různých světových měst. Naše čtyřleťačka z ní byla nadšená. Škoda jen, že se nálepky nedají přelepovat.

Za výtisk děkujeme nakladatelství Ella&Max.

Velká kniha Praha pro malé vypravěče

Pokud máte rádi „prohlížecí“ knížky, jejichž stránky jsou plné zábavných detailů, které baví hledat jak děti, tak rodiče, tak rozhodně doporučujeme tuto knihu.

Na začátku knihy se seznámíte s příběhy postaviček, které můžete na následujících stránkách vyhledat.

pozn. Za obě knihy děkujeme nakladatelství Ella & Max. 

Praha – Puzzle- omalovánky – kvízy

Tato kniha navazuje na předchozí leporelo – obsahuje 4 stránky s puzzle, se 4 ročními dobami. Patří u nás doma mezi nejoblíbenější knížky.

Praha Ha Ha!

Podobná kniha jako ty předcházející, je kniha Praha Ha Ha! z vydavatelství Albatros. Kniha vás vezme například na Staroměstské náměstí, Karlův most, do Divoké Šárky, do ZOO, nebo na Náplavku.

V celé knize můžete hledat kosy a zlobivého psa. Je doplněna o vtipné komentáře jednotlivých postaviček, které ale pochopí spíše starší děti.

Kolala Petřínská

Milý příběh o plyšové koale, která spadne do kolejiště lanové dráhy a maminka si vymyslí příběh o tom, jak se koale bude žít na Petříně. Malá milá knížka. Pro děti od 3 let.

Honička nad Prahou

Poklad nalezený na aukru! Kniha vyšla už roku 1962 a není běžně k sehnání. Pohádka o malém Ondrovi, který si vyrobil papírového draka, se kterým potom ve snu prožíval různá dobrodružství, když spolu létali nad Prahou.

Kniha je určená pro čtenáře od 6 let, ale i naší čtyřleté se příběh líbil a poslouchala. Moc pěkné ilustrace vás zavedou na některá známá místa našeho hlavního města. Je zajímavé se přesunout do doby dětství našich rodičů.

Tři zlaté klíče

Spisovatel a ilustrátor Petr Sís v knize Tři zlaté klíče popisuje tajemnou a nádhernou atmosféru Prahy. Tři klíče od starých zámků na jednom domě nás dovedou ke třem prastarým příběhům. K pověsti o Bruncvíkovi, Golemovi a o mistru Hanušovi a jeho staroměstskému orloji. Pokud chcete ty příběhy poznat, pojďte je odemknout třemi zlatými klíči…

Knihu autor věnuje své dceři, které chce naše překrásné místo svého dětství přiblížit a mít zásluhu na tom, aby si ho i ona tak zamilovala.

Prahou kráčí lev

Příběh malého Davida, kterého rodiče nechali v hotelovém pokoji u Staroměstského náměstí, když se šli na schůzku. Chlapci se ztratí plyšový lev, ale navštíví ho velký holub Modropírko, který mluví lidskou řečí a Davidovi nabídne, že mu pomůže lva hledat. Holub je velký znalec krásného starého města Prahy. David s Modropírkem se spolu podívají do Katedrály svatého Víta, na Nový Svět, do Nerudovy ulice, do Vrtbovské zahrady, k Brucvíkovi, na Karlův most a na Staroměstské náměstí.

Nejkrásnější kniha roku 2008 v kategorii knih pro děti. Moc se mi líbily ilustrace knihy.

Pohádky z Prahy

Příběhy dětí, zvířat, věcí, ale i osudy starých domů a jejich obyvatel. Můžeme se například dočíst, jak dům „U beránka v zahrádce“ přišel ke svému jménu. Kniha je vydána i s původními ilustracemi Jaroslava Malého.
Různé pohádkové příběhy ze života ve staré Praze. Vyprávění je plné tajemných bytostí, starých domů a kouzel.  Vhodná pro děti od 6 let.

Tajemství Pražského hradu

Tato kniha vám v krátkých příbězích odhalí nejkrásnější místa Pražského hradu, jejich historii a pověsti. V knize najdete i plánek Pražského hradu, který si můžete vzít s sebou na procházku a všechna místa sami prozkoumat.

Víte, jakou váhu má obří zvon v Katedrále svatého Víta? Jak se jmenuje největší sál v Novém královském paláci? Nebo kolik klíčů potřebujete k odemčení komory s korunovačními klenoty?

Kniha se nám moc líbí, je určená dětem od 6 let, ale věřím, že díky krátkým příběhům zaujme i naši čtyřletou.

Pohádky z pražských uliček

Moc pěkná kniha, jejíž příběhy se pojí na zajímavá místa v Praze. Pražské víly, skřítkové a pidimužíci mnohé pamatují a když je potřeba, umí lidem i pomoci. Mně v knize zaujaly pěkné barevné ilustrace a jednoduché příběhy. Pro děti od 7 let, ale bavilo to i čtyřletou. 

To je Praha

Další zajímavě ilustrovaná kniha – To je Praha. Dozvíte se v ní například to, kolik mostů vede přes Vltavu, nebo ve kterém domě udělal do stropu díru ďábel, co pěstují lidé na Libeňském ostrově, kam dohlédnete z Žižkovské věže, kde mají nejlepší chlebíčky, přečtete si historku o chlapíkovi, který se proměnil v brouka. Pro děti od 6 let.

Veverka a myška v Praze

Hezký způsob jak prostřednictvím komiksu, který ke čtení často přitáhne i nečtenáře, provést děti po Praze a po historii jejích památek. Pro děti od 7 let.

Kouzelné pověsti pražské

Pro děti od 7 let. Ilustrace zaujmou i mladší děti. Za knihu děkujeme Nakladatelství Grada.

Autoři v příbězích nezapomněli na všechny známé pražské pověsti.  Je to velmi příjemné, nenásilné čtení, které v dětech probudí nejen touhu po poznávání Prahy, ale také velkou chuť si najít všechny detaily o pověstech, o kterých se v knize píše. Další plus, které přidávám autorům knihy, je mapa, jenž je jak na začátku, tak na konci knihy.

Áďa spadla do kanálu

Holčička Áďa se ocitla v Praze dávných dob a se svými novými kamarády se vydává na cestu za dobrodružstvím. Děti se díky příběhům mohou seznámit s pražskými pověstmi a reáliemi.

Kniha je zajímavě ilustrovaná a je určena dětem od 6 let.

To je metro, čéče

Karlem Kroupou nejmladším a jeho dědeček se vydávají na cestu tunely pražského metra. Knížka plná ilustrací, plánků a komiksů představuje pražské metro jako úžasnou stavbu i skvělý dopravní prostředek.

Díky knize poznáte, jak se metro budovalo, i zvláštnosti jednotlivých stanic.

A protože spojuje populární výklad s veselým příběhem, čeká na čtenáře a čtenářky od 8 let pořádná jízda.

Za knihu děkujeme Nakladatelství Paseka.

Tajemství rudolfinské Prahy

Která místa mají spojitost s panovníkem Rudolfem II. a co je pravdy na pověstech z té doby? Víte, kdo dal postavit letohrádky Belveder a Hvězda? Kde se v Praze konala první pitva? Jak to bylo ve skutečnosti s úmrtím Tychona Brahe? To a mnoho dalších zajímavostí z této doby se dočtete v této knize, která bude skvělým čtením pro zvídavé děti od 10 let.

Hravý průvodce Prahou

19 výletů po Praze, které vás provedou nejznámějšími místy našeho hlavního města. Obsah knihy je připraven na míru rodinám s dětmi, takže pověsti a informace o historii či památkách jsou zpracovány tak, aby zaujaly. Nechybí hravé úkoly a kvízové otázky.

Pražské zkratky

Krásně zpracovanou procházku od Muzea k Prašné bráně teď najdete na stránkách Pražské zkratky. V této procházce na vaše děti čekají úkoly, šifry a křížovky. Součástí jsou krásné samolepky, vystřihovánka Prašné brányomalovánky a spojovačka.

Pro děti od 6 let.

Praha – podrobný obrazový průvodce

Jako malá jsem milovala takové knihy, kde jste mohli nakouknout přímo do útrob staveb nebo obrovských dopravních prostředků. Pro takové milovníky knih je tato kniha jako dělaná. Můžete si prohlédnout 156 pražských památkových objektů.

Další knihy pro děti o Praze najdete i v eshopu Pražské zkratky.

Za recenzní výtisky knih pro děti o Praze děkujeme Nakladatelství Ella&Max, Nakladatelství Grada, Nakladatelství Paseka, Pražské zkratky.

Spousta nových knih o Praze pro děti stále vychází, pokud tedy v článku chybí nějaká, která vás zaujala, podělte se s ostatními do komentáře.

4 Komentáře

 1. Marta
  12. 9. 2021

  Mne se moc libil Sovi pribeh. Mnohdy dost primocare naucna pout soucasnou i minulou Prahou, odhodlani male odvazne holky zachranit rovnovahu dobrych a zlych sil, atmosferu milovaneho mesta, Male Strany…

  A Tajemstvi hrobariku od Pavly Horakove me privedlo na Olsanske hrbitovy, je plna zajimavosti ze zivota lidi, kteri jsou zde pochovani…

  Odpovědět
  1. Rodina cestuje
   12. 9. 2021

   Tyjo, moc děkuji za tipy. Ani jednu z knih zatím neznám. 😉

   Odpovědět
 2. Kateřina
  1. 2. 2023

  Díky za tipy, velice užitečně zpracované! Kateřina

  Odpovědět
  1. Rodina cestuje
   1. 2. 2023

   Moc děkuji ZŠ komentář .
   Sylva

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to top