fbpx

„Děti se v našich knihách vydávají na cestu plnou dobrodružství po Evropě,“ říká autorka Tuláčkova světa Hanča

tulackuv svet

Hanču sleduju už poměrně dlouhou dobu. Z cestovatelky a copywriterky se stala mámou a podnikatelkou, která seznamuje nejmenší cestovatele díky svým knihám s různými zajímavými kouty světa. Za pár dní jí vyjde druhá kniha pro děti o lvíčkovi Tuláčkovi, který bude tentokrát putovat po západní Evropě. Tuto knížku si ještě pár dnů můžete výhodně objednat v předprodeji tady a potěšit své malé cestovatele. Nám obě knihy nadělí Ježíšek a moc se na ně těšíme. 

Pro ty z vás, kteří Tuláčkův svět neznají, jsme si připravili rozhovor nejen o tom, kam se hlavní hrdinové knížek podívají, ale také o přesahu Hančiných knih, jaké je jejich poselství, a v neposlední řadě se s námi sama Hanča podělí o své cestovatelské zážitky.
Ahoj Hani, jak by ses našim čtenářům představila?

Nejraději o sobě říkám, že jsem vášnivá cestovatelka, milovnice knížek, která jich i několik pro děti napsala. Ale především jsem máma dvou prcků, kteří jsou mými učiteli na cestě životem. V neposlední řadě jsem taky spoluautorka české značky hraček Tuláčkův svět.

Co je to Tuláčkův svět? Jak vznikl? Pro jak staré děti je?

Začnu otázkou: “Vědělas, že s věkem prudce klesá počet kreativních lidí?” Říká se, že v pěti letech, než se jde do školy, vykazuje 98 % dětí vysokou úroveň kreativity. Nu v 25 letech jich zbývají pouhá 2 %. A to je něco, co nás trápilo a je to mimo jiné jedním z hlavních cílů Tuláčkova světa.

Společně s partnerem si myslíme, že kreativita a kritické myšlení (jakožto součást čtenářské gramotnosti) jsou dvě velmi důležité lidské vlastnosti. Díky nim dokáže obstát člověk i v rychle měnícím se prostředí plné překážek, což dnešní doba je. Člověk pak obstojí v životě, který nastane za 10, 30, ba i 50 let, ačkoliv teď neví, na co by se měl připravit. Poradí si kreativitou a úsudkem.

Snažíme si zmiňované dvě vlastnosti u dětí v předškolním věku podporovat námi navrženými sadami her, hraček, kreativními sadami a napsanými knížkami. Něco u nás je už pro 2leté děti, jiné věci od 4 let, ale na své si přijdou i 8leté děti.

tulackuv svet

Zmínila jsi, že jsi napsala několik knih. Vím, jedna z nich je cestovatelská kniha pro děti. Prozradíš nám, o čem je?

Aby byl Tuláčkův svět pro děti ještě přitažlivější a pochopitelnější, zaobalili jsme ho do příběhů/pohádek s několika hlavními hrdiny – lvíčkem Tuláčkem a děvčátkem Hanekou. A o tom je i první díl knížky z edice Hravá cesta. Děti se v něm seznámí se zatoulaným Tuláčkem, zvídavou šestiletou holčičkou a společně se vydávají na cestu do neznáma…

Na cestu plnou dobrodružství, hledání svých rodičů, objevování krásných míst v Evropě, které skutečně existují. Knížka obsahuje 11 pohádek, z nichž první 3 uvedou děti do děje a v dalších 8 se putuje po 8 místech ve střední Evropě. V každé pohádce se pak skrytě dozvědí děti i něco o té dané zemi. Například ve Švýcarsku objeví tamní království čokolád, apod.

To zní moc zajímavě. My knížku máme objednanou a moc se na ni těšíme. Pro koho je určena?

Kniha je určena pro všechny malé dobrodruhy a cestovatele. Ale vůbec nevadí, pokud necestujete, není to až tak podstatné a rozhodně to nebrání v tom, aby si děti s rodiči užili četbu. A pokud chtějí, mohou přikoupit Tuláčkovy magnetické mapy a po nich cestovat společně s Tuláčkem a jeho kamarády.

Oficiálně doporučujeme knížku od 4 let, ale máme i 2,5leté čtenáře. Knížku pořídili i do škol, kde ji četli ve 3. třídě. Myslíme si, že je vzhledem ke svému rozsahu, velikosti písma i množstvím obrázků vhodná taky jako první čtení po 1. třídě.

Jsem zvědavá, kam se s Tuláčkem vypravíme. Vím, že dokončuješ druhý díl. Můžeš nám prozradit, jaká dobrodružství čekají na hlavní hrdiny ve druhém díle?

Jedním slovem: vymazlenější. Při psaní jsem se snažila být ještě větší detailista, nastudovat si dané místo a něco o té dané zemi, pokud jsem ji sama nenavštívila a nemohla čerpat ze svých zkušeností. Tentokrát se lvíček s děvčátkem potulují po západním koutu Evropy. A mimochodem, potkají tam nového hlavního hrdinu, se kterým mám ještě velké plány v Tuláčkově světě.

Opět v příbězích kladu důraz na stavbu pohádky se zápletkou, na řešení problému skrze důvtip a taky na velkém přátelství, jaké mezi hrdiny vzniklo. Nebude nouze ani o napětí v bouři tulipánů v nizozemské pohádce, nebo potrápení mozkových závitů nad hádankou v lucemburské pohádce, či skok do minulosti při návštěvě Belgie.

Tak na to se moc těšíme. Jsem zvědavá, jestli se Tuláček podívá i na nějaké místa, která jsme navštívili i my osobně a s Tuláčkem si je připomeneme.
V Tuláčkově světě máte kromě knih i hry, mapy a další vychytávky pro malé cestovatele. Co si u vás můžou děti a rodiče vybrat?

Takovým univerzálním dárkem je cestovní pas lvíčka Tuláčka, který je ideální pro jakýkoliv věk. Maminky jej využívají na zaznamenávání cest jejich malých dětí. Dospělí cestovatelé do něj lepí přiložené samolepky se svými poznámkami z cest.

Pro šikovné tlapky bych doporučila naše dvě kreativní sady – šicí na vytvoření vlastního lvíčka Tuláčka do postýlky a pískovací na relaxaci. Oboje vhodné od cca 3-4 let.

Pro nejstarší průzkumníky od cca 6 do 9 let tu máme kompletní balíček, který jsme nazvali Krabice Vědomostí I Zábavy, zkráceně KVIZ. Je v něm vše, co se hodí malému cestovateli – mapa se 77 magnetkami na rozehrání 10 her, pas, pytlíček, magnetická mapa v tubusu a taky první díl knihy.

Věřím, že si každý vybere. Nechme teď Tuláčka s Hanekou trochu stranou a prozraď nám, kde se nejvíce líbilo na cestě cestovatelce Hanče, tobě?

Cestování miluji, takže všude si najdu něco pro sebe. Ale pokud bych měla jmenovat jen 3 místa, pak to bude celý Nový Zéland, ostrov Sao Miguel na Azorách a horská část Lichtenštejnska. Ostatně návštěva Lichtenštejnska mě inspirovala pro jednu z pohádek v 1. dílu knížky.

Na Azorech jsme taky byli a dodnes na to vzpomínáme. Na jaký zážitek z cest nikdy nezapomeneš?

Jéje, těch je. Jednu dobu jsem se živila psaním pro cestovatelské portály a sama měla travelblog, tak jsem chtěla všechno vyzkoušet – stopování, dobrovolničení v zahraničí, couchsurfing, práci v cizině a mnoho dalšího.

Tudíž jsem se seznamovala s řadou nových lidí, dostávala do nečekaných situací a ne vždy se hned poučila. 😀 Přemýšlím, co mohlo být nejbláznivější – zda nocování v mrazu někde za Vídní při stopování, nebo stalking na Maltě či měsíční couchsurfingová jízda bez plánu po severní Itálii.

tulačkuv svět

To musela být jízda! No a jaké místo bys jednou chtěla ukázat svým klukům?

Určitě Azory a Nový Zéland. Nicméně se nechceme vracet jen na známá místa, která jsme s partnerem už navštívili. Velkým snem je projet Patagonii a vůbec větší část západního pobřeží Jižní Ameriky. Nebránila bych se ani roadtripu po USA, zejména po národních parcích. Pokud ale vyrazíme jako rodina do jihovýchodní Asie, zlobit se nebudu. 😀

Tam nás to taky táhne. Vím, že jsi teď hodně zaměstnaná prací, ale máte už nějaké cestovatelské plány?

Tak plánů je vždy hodně. Před druhým synkem a koronavirem jich byla celá řada, ale vše to  v roce 2020 padlo za své. A jak se říká, že něco zlého je pro něco dobré, tak to asi sedí – díky tomu nejprve vznikl Tuláčkův svět, pak Darujeme české Vánoce, narodil se nám další synek a poté založení e-shopu TAKARO. Nu a teď už zase sníme o cestování, jen čekáme, až se zdravotně a finančně trošku v rodině zmátoříme.

Kam to bude? Popravdě, netuším. Od jisté doby jsem přestala dělat velké plány, neboť jsem pak byla spíše zklamaná z velkých očekávání. Ráda se nechám překvapit, kam nás osud zavede.

Děkujeme za rozhovor a ať se vám daří!
Máte tip na cestovatelskou rodinu, se kterou bychom měli udělat článek? Jste to třeba vy? Napište nám sem a určitě něco vymyslíme.
Naše další rozhovory o cestování s dětmi můžete najít tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to top