fbpx

Jak si užít Boží Dar a okolí v létě s dětmi

boží dar s dětmi

Boží Dar je bezesporu jedním z nejvíce navštěvovaných míst v Krušných horách. Jedná se o nejvýše položené město v České republice a má příjemnou atmosféru. Pokud se sem chystáte v létě s dětmi, možná se vám bude hodit náš článek.

Co zde můžete s dětmi podniknout a navštívit? Co doporučujeme?

Božídarské rašeliniště

Pokud máte rádi dřevěné chodníčky, bude pro vás procházka po Božídarském rašeliništi radostí. Nenáročná trasa má asi 3,2 km a vede přímo z centra města. Najdete zde 12 naučných tabulí, které pojednávají o prostředí a zvláštnostech rašeliniště nebo historii těžby rašeliny v Krušnohoří.

Ježíškova cesta

Jedno z největších lákadel pro  rodiny s dětmi je bezesporu slavná Ježíškova cesta. Můžete si vybrat z dvou tras. Kratší má 5,6 km, delší 12,9 km.

Kratší cesta má 7 zastavení, a delší trasa 13 zastávek, kde budete řešit různé úkoly a zapisovat do notýsku.

V infocentru si vyzvednete notýsek, kam budete zapisovat odpovědi na úkoly z jednotlivých stanovišť. Ježíškův zápisníček stojí 50 Kč, které jsou použity na opravy, úklid a údržbu Cesty a na zakoupení malého dárečku pro návštěvníky.

K zapisování do notýsku budete potřebovat tužku. Nezapomeňte si ji doma!

My jsme absolvovali tu kratší cestu a bohatě nám to stačilo. Cestou totiž najdete tolik herních prvků a podobných lákadel, že dlouhou trasu bychom šli asi dva dny.

Trasa je také cyklostezkou, počítejte tedy s tím, že v létě tu potkáte hodně cyklistů a musíte dávat velký pozor, aby se váš malý turista nepřipletl někomu pod kola.

Vlastivědné muzeum

V muzeu najdete expozici o historii Božího Daru, selskou jizbu, krušnohorské minerály, vánoční betlémy a také model model Klínovce, který mě moc zaujal. Vstupné do muzea je zdarma. Ve stejné budově sídlí i infocentrum, kde seženete Ježíškův zápisníček. Před muzeem stojí sochy a je zde schránka Ježíškovy pošty. Vaše děti se tu mohou vyfotit ve foto stěně.

Novako park

Místo, kde se vyřádí snad všechny děti. V zimě zde můžete lyžovat, v létě se budete po sjezdovce prohánět buggynou. Na hřišti mohou hrát míčové hry, chodit na chůdách či stavět z dřevěných kostek různé stavby, cachtat se v potůčku a hrát si s různými vodními stavidly, skákat v nafukovacích atrakcích či na trampolíně, střílet z kuše, hrát kuželky či kroket.

Nám se tu moc líbilo!

Pokud nebudete ubytovaní přímo na Božím Daru, počítejte s tím, že se vám trochu prodraží parkovné – dá se stát pouze na vyhrazených parkovištích za 100 Kč za den. Za 50 Kč se dá zaparkovat právě i u Novako parku s tím, že těch 50 Kč máte následně jako kredit na jejich aktivity.

Rozhledna

Na město shlíží i moderní Boží vyhlídka – rozhledna, kterou najdete na horní stanici lyžařského vleku za hotelem Praha. Je z ní hezký výhled na celý Boží Dar.

Rozhledna Klínovec

Necelých pět kilometrů od Božího Daru najdete nejvyšší horu Krušných hor – Klínovec. Na jeho vrcholu najdete rozhlednu, ze které je krásný výhled do Čech i do Německa. Vstupné na rozhlednu je  pro osoby starší 7 let 50 Kč.

Štoly

Nedaleko Božího Daru najdete také spoustu štol, které jsou pozůstatkem těžby, která zde kdysi probíhala. Ty jsme nestihli navštívit, ale vydáme se sem příště.

Občerstvení U Červené jámy

Místo, které jsem objevila na instagramu a zaujalo mě svým vzhledem – kamenná budova, která vypadá jak chaloupka z pohádky. To je občerstvení U Červené jámy, nacházející se nedaleko největší propadliny po důlní činnosti u nás, v blízkosti zaniklé báňské osady Bludná. Ta byla v 16. až 18. století významným centrem dolování cínových a železných rud v Krušných horách.

Údolí mlýnků Jáchymov

Nedaleko hotelu Radium Palace v Jáchymově najdete v lese schovaný potůček, na kterém klape několik desítek mlýnků. Nenáročná procházka je vhodná i pro kočárky a věřím, že z klapajících mlýnků budete nadšeni vy i vaše děti.

Okolo Božího Daru najdete také velkou spoustu tras pro cyklistiku, kterými zaujmete starší děti.

Boží Dar jsme poprvé navštívili loni v létě, moc se nám tam líbilo a plánujeme, že se brzy zase vrátíme. Naše další tipy na výlety najdete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top