fbpx

Důl Mayrau na Kladně – výlet pro obdivovatele hornictví

důl mayrau

Pokud i vy patříte mezi obdivovatele podzemí a hornictví, vydejte se na výlet nedaleko Kladna do vesnice Vinařice do dolu Mayrau. Zde se nachází hornický skanzen, kde se můžete seznámit s historií těžby černého uhlí na Kladensku.

Během prohlídky dolu Mayrau budete následovat cesty havířů před jízdou do podzemí. Projdete cechovnou, řetízkovým šatnami, koupelemi až k jámovým budovám tohoto dolu. Tento areál se snaží zachovat program posledního pracovního dne, abyste se zde cítili tak, jako by právě před chvílí odešla poslední směna horníků.

důl mayrau

S hloubením jámy Mayrau se začalo v roce 1874 a zahloubená byla v roce 1998. Jámy byly zasypány, ale do kladenského podzemí s reálnou ukázkou dobývacích metod se zde dostanete štolou v kopci Homole. Další atrakcí je budova Dýmnice, která sloužila k cvičení báňských záchranářů ještě v roce 2002.

Skanzen dolu Mayrau pořádá pro své návštěvníky během roku mnoho akcí, které přiblíží jeho historii a těžkou práci horníků.

My jsme důl Mayrau navštívili v listopadu na svatomartinské slavnosti, byl zde připravený program pro děti, během kterého zdolávaly stezku odvahy přímo v budově dolu. S lampionem procházely tmavými místnostmi bývalého dolu a hledaly šifry, ze kterých pak sestavily tajenku. Naše malá Sabča si procházku užila i bez luštění šifry.

důl mayrau

Prohlídka Vás jistě překvapí svým bohatým programem pro rekreační vzdělávání a pro děti je tu připraveno industriální hřiště. Skanzen také nabízí speciální programy, kterých je možné využít i k doplnění školní výuky pro všechny stupně základního vzdělání, od mateřských škol po deváté třídy.

Můžete se zúčastnit dvou prohlídkových okruhů- vstupné každého okruhu je rozdílné a ceny najdete tady. Několikrát za rok je vstupné volné. Sledujte tedy jejich stránky, kde se dozvíte aktuální informace.

Když se vydáte prozkoumávat důl Mayrau, můžete návštěvu spojit s procházkou v  parku Čabárna, kde můžete pozorovat mnoho druhů zvířat.

Naše další tipy na výlety najdete zde, a pokud i vy máte tip, kam se vydat, budeme rádi, když nám napíšete.
Fotografie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top