fbpx

Tipy na výlety pro kluky v Praze

narodni technicke muzeum
Máte doma kluka, který má rád techniku, auta, vlaky, letadla nebo dinosaury? Sepsali jsme seznam těch nejlepších míst v Praze a blízkém okolí, ze kterých budou nadšení velcí i malí kluci.
Kam se s námi vydáte?
Vyhlídkové valy Kněževes, Hostivice

Pokud máte doma milovníka letadel, můžete pozorovat letadla i z vyhlídkových valů v Kněževsi a Hostivici. To jsou vyvýšená místa nedaleko letiště, kde máte runway jako na dlani. V Kněževsi máte k dispozici i toaletu a plánují tu vybudovat hřiště.

Přímo na letišti jsou také dvě vyhlídkové terasy, ze kterých budete moci sledovat život na letišti pod drobnohledem.

Přímo na letiště je nejlepší se dopravit MHD, protože poplatek za parkovné je opravdu vysoké. Auto můžete nechat na parkovišti nákupního centra Šestka, odkud pak dále autobusem.

Mapa s vyhlídkovými spoty je zde a vstupné se neplatí.

Výstava veteránů v nákupním centru POP

Do nákupního centra by většina mužů a chlapců asi dobrovolně na výlet nešla. Nákupní centrum POP u letiště je ale výjimkou a příslušníci mužského pohlaví sem určitě rádi zavítají, když jim povíte, že se zde nachází kolem 150 veteránů především ze 70. a 80. let.

Prohlédnout si je můžete zdarma přímo v prostorech nákupního centra.

I mně se expozice moc líbila.

 

Národní technické muzeum

Muzeum bylo založeno už v roce 1908 a sbírky muzea dokumentují vývoj technických oborů, přírodních věd a průmyslu na našem území.

Mezi nejoblíbenější patří expozice hornictví, kde se můžete podívat do rudného a uhelného dolu a velká expozice dopravy. Tam můžete obdivovat první automobily poháněné parou, motocykly, ukázky železniční techniky a letadla.

Přehled vstupného najdete zde.

narodni technicke muzeum

Výtopna
Výtopna je unikátní zážitková restaurace obsluhovaná modelovou železnicí. Restaurace jsou v Praze dvě – v nákupním centru Paladium na Náměstí republiky a druhá v pasáži Fénix na Václavském náměstí.
V Paladiu je restaurace koncipována ve stylu nádražního perónu. V provozovně je nataženo na 1200 metrů kolejnic s dvěma padacími mosty a nápoje Vám až ke stolu dopraví 21 mašinek.
Na Václavském náměstí je položeno přes 900 metrů kolejí s 5 padacími mosty, na kterých jezdí 14 digitálně řízených mašinek.
Kredit 500 Kč + rodinné vstupné do Království železnic | Výtopna ...
Království železnic

Na pražském Smíchově se nachází ráj pro všechny milovníky železnice. Najdete zde největší modelovou železnici ve střední Evropě s plochou přes 459 m2.

Expozice ve spodním patře Království železnic zahrnuje známé scenérie ze šesti českých krajů (Praha, Středočeský, Liberecký, Plzeňský, Ústecký a Karlovarský). Do budoucna je v plánu rozšiřování o další kraje. Z ptačí perspektivy si zde můžete prohlédnout například hrady Karlštejn, Křivoklát, prozkoumat Chrám sv. Víta a pozorovat ruch na karlovarské kolonádě.

V expozici najdete také přes 30 000 obyvatel a dospělé návštěvníky jistě zaujmou detaily z jejich života od každodenních činností po různé situační scénky. Celkem zde najdete kolem 80 železničních souprav, které celou trasou projíždějí.

V modelové železnici můžete pomocí tlačítek spustit různé akce – pokácet strom, spustit představení cirkusu apod.

Další vychytávkou je střídání dne a noci (pravidelně po 20 minutách) – postupně se stmívá, rozsvěcují se lampy a světla v oknech a některé pouliční lampy se rozsvítí.

Informace o otevíracích hodinách a ceník najdete na stránkách Království železnic. 

Tato fotografie místa Království Železnic byla poskytnuta s laskavým svolením webu Tripadvisor.

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely. To bylo první leteckou základnou vybudovanou v roce 1918 po vzniku Československa. Můžete zde obdivovat 275 letadel, řada z nich patří ke světovým unikátům. Expozice muzea kopíruje historii československého a českého letectví – především toho vojenského.

Vstup do muzea je zdarma. Otevřeno je v letní sezoně, květen až říjen, a to každý den mimo pondělí od 10.00 – do 18.00 hodin.

Letecké muzeum Kbely

Muzeum Trabantů

Na Plzeňské ulici v budově STK najdete unikátní muzeum těchto legendárních vozů z duroplastu.

Muzeum vám představí kompletní historii výroby vozů značky Trabant, od prvního předchůdce Trabanta AWZ – P70(1954), přes Trabant P 60 (600), Trabant 601 nejběžnější a nejznámější provedení.

muzeum trabant

Muzeum městské hromadné dopravy – vozovna Střešovice

Ve střešovické vozovně najdete muzeum městské hromadné dopravy.  Najdete zde více než čtyři desítky historických vozidel hromadné dopravy a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek, plánků.

 

Planetárium

Planetárium Praha má celkem 3 pobočkyPlanetárium na Výstavišti, Štefánikovu a Ďáblickou hvězdárnu. Každá z poboček má pro své návštěvníky připravený jiný program, ale všechny rozhodně stojí za návštěvu.

planetarium

Dinopark Harfa

Milovníci dinosaurů by jistě neměli vynechat návštěvu Dinoparku na Harfě. Najdete zde modely dinosaurů v životní velikosti, dekorace druhohorní přírody, dětské paleontologické hřiště s ukrytou kostrou pravěkého tvora a 4D Kino.

Dinopark se nachází na střeše obchodního centra a je otevřen každý den od dubna do konce listopadu. Info najdete tady.

https://www.dinopark.cz/cz/praha

Archeopark Liboc

Soubor staveb v parku v Liboci pochází z archeologických vykopávek sídelního areálu u kostela sv. Petra na Poříčí. Jedná se o dvouprostorový obytný dům. Druhou část tvoří pozdně středověké zemědělské usedlosti s obytným domem, roubenou stavbou.

Během léta zde probíhají různé akce pro veřejnost i pro školy. Pro aktuální akce je sledujte na facebooku.

Trilopark

Není nad to, najít si svou vlastní zkamenělinu přímo v terénu. V Triloparku však nepodniknete pouhý „výlet“ za zkamenělinami, ale vzrušující interaktivní cestu časem. Naučíte se číst písmo, jímž píše moře svou kroniku do kamene.

Děti během programu budou odkrývat dinosauří kostru, vyrábět odlitky vyhynulých živočichů nebo vybarvovat odlitky.

trilopark

Letiště Točná a hřiště

Znáte městskou čtvrť Točná? Já jsem o ní jakožto rodilá pražačka neměla zdání. Nachází se tu ale menší letiště s krásným rozlehlým hřištěm, kde o víkendech sledovat letadla.

Exkurze letiště Václava Havla

Pro milovníky letadel si připravilo letiště Praha několik tras prohlídek rozdělených podle věku a velikosti skupin. Můžete navštívit runway, požární stanici, interiéry i exteriéry letiště. Prohlídky začínají v terminálu 3, který je určený pro soukromé lety, chvíli si tak můžete připadat jako byste měli za chvíli odlétnout vlastním letounem.

Ocitnout se přímo v centru hemžení letiště je opravdu intenzivní zážitek, ale je nebezpečné, že hned po exkurzi si budete chtít koupit letenku a někam odletět.

Já sama jsem byla na exkurzi na letišti dvakrát se svými prvnostupňovými žáky a vždy jsme byli nadšení.

Rezervovat svou prohlídku si můžete zde a ceník najdete tady.

Armádní muzeum Žižkov

Armádní muzeum je kvůli rekonstrukci dlouhodobě uzavřeno, ale údajně by se mělo letos nebo příští rok otvírat. Následně doplníme informace.

 

Některé fotky pocházejí z webových stránek jednotlivých institucí.

Děkuji za spolupráci na článku (odborné konzultace) Niki z blogu Mamihele.

Máte tip na další místa, kde si kluci přijdou na své? Dejte nám vědět a my je rádi doplníme do seznamu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to top