fbpx

Všechno špatné jednou skončí a potom si budeme více vážit svobody a všeho- rozhovor s rodinou Náš svět

Milovníci hor Adéla, Tadeáš, malý Thobias a flatí slečna Angee. To je rodinka, kterou na sociálních sítích najdete pod přezdívkou Náš svět. Krásnými fotkami inspirují ostatní k dobrodružství na horách a v přírodě. 

V našem společném rozhovoru se nám svěřili, jaké bylo jejich největší dobrodružství nebo nám prozradili své plány do budoucna.
Ahoj, jak byste se našim čtenářům představili?

Jsme rodinka z Brna, která už přes 12 let cestuje a trajdá po výletech.

Před 6 lety jsme si pořídili naše první dítě, flatí fenečku Angee, která nám je na výletech výborným parťákem. Před rokem a půl k nám přibyl i malý Thobias, kterému se snažíme ukazovat krásy hor a naší země. Ten toho zatím moc nenamluví, a tak všem říkáme, že se mu s námi v horách moc líbí.

Prozradíte nám, kde můžeme sledovat vaše cesty?

Naše cesty můžete sledovat primárně na našem instagramovém účtu nebo na webových stránkách, kam se snažíme přidávat užitečné informace z cestování.

Instagram máte plný úžasných dobrodružných fotek. Jaké největší dobrodružství jste spolu zažili?

To je velmi zajímavá otázka 🙂 Za 12 let co jsme spolu těch dobrodružství bylo opravdu hodně. Jak už to bývá, utkvěly nám v hlavě takové ty vzpomínky z ne zrovna ideálních cest. Momentálně si vybavujeme výstup na horu Schneeberrg. Od počátku tam bylo docela náročné stoupaní. Na vrcholu všechna únava opadla a my si užívali výhledů. Milujeme ten pocit, kdy po několikahodinové dřině dosáhneme vrcholu. Kdo by neměl radost, když ho čeká už jen cesta dolů z kopce…

Tentokrát to ale bylo jiné!

Pro cestu zpět jsme zvolili, jak bývá naším zvykem, jinou trasu. Jeden by nevěřil, jak se člověk dokáže totálně odrovnat i na relativně krátkém úseku, kde nám místy šlo dokonce i o život. Při sestupu jsme narazili na technicky náročné a prudké klesání mezi skalami. Byl zde důležitý každý krůček a trasa v tomto směru byla blbě značena. Kdybychom šli bez Angee, naší čtyřnohé lásky, tak to nebude zase takový problém, ale museli jsme sestupovat s rozvahou. Angee je naše první dítě a její bezpečnost je pro nás důležitá. Nebylo to nic příjemného nést na rukou 27 kg živé váhy, když vám pod nohama podjíždějí kameny a nevíte kudy se vydat. Člověk chvilkami propadal panice, ale to jsou přesně ty okamžiky, které když dokážete překonat, pousmějete se nad nimi a zůstanou ve vaší paměti napořád.

S tím rozhodně souhlasím. Taky si pamatuju okamžiky, kdy nám nebylo úplně do zpěvu. No a jak se změnilo vaše cestování s narozením Tobíka?  V čem je to teď jiné?

Cestování s dítětem je určitě odlišné oproti tomu, když cestujete sami. Nemůžete dělat všechno co vás aktuálně napadne, ale s tím člověk počítá. Spousta lidí v našem okolí nás odrazovala už když jsme si pořídili Angee. Pořád jsme slyšeli, jak nám to cestování skončí, protože nás to bude omezovat a nebudeme moc dělat všechno, co bychom chtěli.

Ano, určitá omezení nastala, ale stačilo najít kompromisy a nevybavujeme si, že bychom nakonec nemohli někam vycestovat nebo dělat co nás baví. To samé teď, když jsme se rozrostli o Thobiase. Sudičky nám prorokovali, že s prckem se do hor jen tak nedostaneme!

A víte co? Po šestinedělí jsme si to už trajdali s kočárkem v zimních Jeseníkách (Švýcárna, Praděd atd.) Naopak nám Tobík na čerstvém vzduchu lépe spinkal. Později jsme objevili kouzlo nosítek a už jsme v horách mohli prakticky kamkoliv. To všechno samozřejmě s ohledem na to, kdy Thobias chodí spát, kdy má jíst a další jeho dětské rituály.

Dáte nám a našim čtenářům tip na váš oblíbený výlet?

Oblíbených míst máme hodně, ale kam se moc rádi neustále vracíme jsou Jeseníky, Český ráj, Rakouské Alpy nebo rakouský Hohewand, to jsou naše okolní srdcovky.

Prozradíte nám, jaké jsou vaše cestovatelské sny a plány?

Momentální sen je, aby skončila ta šílená covidová doba a mohli jsme beze strachu a omezení, spontánně ze dne na den, vycestovat jako dříve!

No a kam?

Kam nás v ten okamžik vítr zavane. Tahle svoboda nám neskutečně chybí.  Dále si určitě přejeme procestovat Island, který jsme měli původně v plánu jako naši svatební cestu, ale situace se tehdy vyvinula v náš neprospěch. Dále Norsko, Švédsko nebo na Madeiru.

To bych si už taky přála. Svoboda jen tak někam odjet mi už moc chybí. No a jak covid vlastně ovlivnil vaše plány?

Covid nás ovlivnil tak, jako všechny lidi na světě. Jak už jsme se rozepsali výš, jsme zvyklí být neustále v pohybu a nesnášíme stereotyp. Když tedy musíme zůstat zavření doma nebo v okolí bydliště, je to pro nás velmi psychicky náročné. Navzdory všem těmto opatřením se snažíme být s Thobiasem a Angee co nejvíce venku a radovat se z maličkostí. Všechno špatné jednou skončí a potom si budeme více vážit svobody a všeho. Člověk si až v takovýchto situacích uvědomí, jak určité věci bral jako naprostou samozřejmost.

nas svět rozhovor

To je pravda! A co vám cestování vlastně dává?

Cestování je naše vášeň a je skvělé mít partnera, se kterým můžete tyto radosti sdílet a prožívat. Občas je to takový únik od běžných starostí, můžeme si dokonale pročistit hlavu, přijdeme na jiné myšlenky. To pak výrazně lépe zvládáme všechny ty nástrahy běžného života o mnoho lépe.

 Je super mít životního parťáka, se kterým můžete vášeň k cestování sdílet společně. A když přibude do party další človíček, který to má stejně, je to super. Co byste na závěr jako zkušení cestovatelé doporučili rodičům, kteří se třeba bojí s dětmi cestovat nebo neví, jak začít?

Primárně aby odložili obavy a místo důvodů proč to nejde, hledali způsoby, jak to jde. Pro někoho to znamená vystoupit ze své komfortní zóny, pro jiného doplnění turistické výbavy, pro dalšího změnu logistiky, ale vždy to jde!

Důkazem toho je spousta cestujících rodin, které na svých výletech potkáváme. Vaše dítě vám za to jednou poděkuje, protože tyto společné zážitky nic nenahradí. Dítě chce objevovat svět, učit se a nasávat nové informace.

Vždy kráčí po stopách svých rodičů nebo ho to alespoň velmi ovlivní, proto v životě dělejte jen ty nejlepší stopy…

náš svět rozhovor

Děkujeme za rozhovor. Ať se daří!

 

Máte tip na cestovatelskou rodinu, se kterou bychom měli udělat článek? Jste to třeba vy? Napište nám sem a určitě něco vymyslíme.
Naše další rozhovory o cestování s dětmi můžete najít tady.

náš svět rozhovor

náš svět rozhovor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to top