fbpx

Adventní výlety a akce v Praze a okolí – kde nasát tu pravou atmosféru Vánoc?

Pokud chcete s dětmi načerpat vánoční atmosféru, přinášíme vám seznam míst v Praze a okolí, kam můžete před Vánoci nebo během svátků podívat. Některé akce se bohužel letos konat nebudou, přiřadili jsme je přesto na náš seznam, aby sloužily k inspiraci třeba na příští rok.

Kam se tedy vydat?
Muzeum betlémů Karlštejn

Hned pod naším nejznámějším hradem najdeme krásné Muzeum betlémů Karlštejn. Je zde obrovská sbírka betlémů vyřezávaných ze dřeva, vosku, cukru nebo chleba. Najdete tu i několik mechanických betlémů, které se samy spouštějí. Největším překvapením pro nás byl pohyblivý Královský betlém, který se nachází pod střechou muzea a zabírá téměř polovinu podkroví. Uvidíte zde deset nejznámějších českých panovníků, kteří přinášejí Ježíškovi dary typické pro jejich osobnost a dobu.

Celé muzeum má několik pater a my jsme byli z návštěvy nadšení. Vstupné a otevírací doba je na stránkách muzea.

muzeum betlémů karlštejn

Muzeum českých Vánoc Ořech

Hned za hranicemi Prahy v obci Ořech najdete Muzeum českých Vánoc. Tady se můžete podívat na některé betlémy online. Najdete tady betlémy papírové, keramické, Ořešský sousední betlém nebo Betlém příběhů.

Své místo si musíte letos na prohlídku rezervovat pod tímto odkazem.

muzeum ořech

Tradiční výstava betlémů v Muzeu Karlova mostu

V rámci výstavy se letos seznámíte se starobylými vánočními pověrami a kouzly, které provázely naše předky v tento slavnostní čas.

Muzeum tradičně představí své unikátní betlémy, například Slaměný betlém v životní velikosti polského umělce Andrzeje Wrzecionka, Vltavský rybí betlém zapsaný v České knize rekordů, Africký z ebenového dřeva, Námořnický, či betlém z kukuřičného šustí.

Informace o vstupném a otevírací době najdete tady.

Betlém u Kapucínů u Lorety

Během vánočních svátků se vydáváme už několikátý rok po sobě k Loretě k betlému. Tento byl údajně vytvořen na počátku 18. století jedním z bratrů kapucínů. Jedná se celkem o 48 figur v téměř životní velikosti. Přímo u jesliček se nachází malá kasička. Když do ní vhodíte minci, ovečky ožijí a začnou bečet. V další části betlému teče potůček s opravdovou vodou.

kapucini betlem

 

Ateliér Můj domov

Ve Staré Huti u Dobříše najdete vyhlášené květinářství, ve kterém můžete nasát tu pravou vánoční atmosféru už na začátku adventu a zakoupit si některou z vystavených dekorací.

Kladenský zámek – vánoční hra

Na kladenském zámku můžete navštívit malou výstavu betlémů a v zámecké zahradě se s dětmi můžete vydat do Pohádkového světa za skříní. Stačí načíst QR kód, načte se vám stránka, kde plníte úkoly.

adventní výlety 2020

Muzeum Pražského Jezulátka

Muzeum představuje návštěvníkům především tradici oblékání sošky Pražského Jezulátka. Najdete zde vybrané historické textilie a šaty darované věřícími z různých zemí. Součástí expozice je mimojiné výstava betlémů.

adventní výlety

Betlémy v pražských kostelích

Pokud chcete nasát vánoční atmosféru přímo v kostelech, zde jsou sepsány kostely, kam se můžete jít na betlém podívat.

Kostel sv. Matěje v Dejvicích

Kostel sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václava

Kostel sv. Josefa na Novém Městě

Kostel Panny Marie Královny Míru na Lhotce

Kostel Panny Marie pod řetězem

Kostel Povýšení sv. Kříže v pražských Kolodějích

Kostel sv. Antonína Paduánského

Kostel sv. Františka z Assisi

Kostel sv. Jakuba Staršího v Kunraticích

Kostel sv. Josefa

Kostel sv. Jindřicha a Kunhuty na Praze 1

Kostel sv. Tomáše

Kostel Všech svatých v Praze-Slivenec

Kostel sv. Martina v Řepích

Kostel Narození Panny Marie v Záběhlicích

Týnský chrám

 

Tradiční vánoční výstavy a akce, které se letos bohužel neuskuteční

Některé z nich jsme navštívili v předchozích letech. Letošní situace bohužel nedovolila jejich otevření. Věřím, že v příštím roce je budeme moci zase zařadit mezi místa, která můžete během adventu navštívit.

Vyřezávaný pohyblivý betlém v Prokopském údolí

Už několik let můžete od Štědrého dne do Tří králů obdivovat v Prokopském údolí pohyblivý vyřezávaný betlém, kterou vytvořila místní truhlářská rodina Rosyvkových. Každý rok přibývá nějaké zvíře, které truhláři důmyslně vyrobili tak, aby se například při točení kliky nebo zatáhnutí provázku hýbalo. Jsem si jistá, že z betlému budou nadšené nejen vaše děti, ale i vy. My jsme loni nemohli dostat naši malou domů.

adventní výlety 2020

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli

Už od roku 1980 se v Betlémské kapli v Praze koná Tradiční vánoční výstava. Každý rok má jiné téma. Letos se bohužel neuskuteční, ale příští rok už se snad bude pokračovat v tradici.

Výstava betlémů v Gymnáziu Jana Keplera na Pohořelci

Přímo v budově gymnázia najdete moc pěknou výstavu betlémů. Pocházejí z celého světa, jsou vyrobené z nejrůznějších materiálů a najdete jich zde přes 200.

Vánoční dvůr Dobrovíz

Nedaleko Pražského letiště najdete Vánoční dvůr Dobrovíz, který zde provozuje firma, která se zabývá vánočním a slavnostním osvětlením.  Během adventu tu pořádají koncerty, různá vystoupení nebo tvořivé dílny, ve kterých si mohou návštěvníci namalovat skleněné koule, dotvořit vlastní světelný řetěz nebo přání.

Máte další tipy, kam se vydat za tou pravou atmosférou Vánoc, napište nám sem nebo do komentáře.
close

AHOJ!

Pokud nechceš zmeškat žádnou z novinek na našich stránkách, přihlas se k odběru newsletteru.

Kliknutím souhlasíš se sdílením zadaných údajů pouze za účelem zasílání novinek a newsletteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top