fbpx

Padrťské rybníky s kočárkem – poznejte s dětmi tajemné Brdy

padrťské rybníky výlet

Pokud hledáte tip na výlet do samého srdce přírody nedaleko od Prahy, nechte se inspirovat naším výletem k Padrťským rybníkům v Brdech, kde se budete cítit jako na jihu Čech.

Oba Padrťské rybníky leží v bývalém vojenském prostoru Brdy, které patří mezi nejvyhledávanější turistické cíle okolí. Není se čemu divit! Hořejší rybník je podobný jihočeským rybníkům na třeboňsku a ten Dolejší zase vypadá jako Šumavský.

Náš výlet má necelých 10 km a provede vás úchvatnou krajinou Brd. Původně byly rybníky určeny jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Název získaly podle vesnice Padrť, která byla spolu s řadou dalších v padesátých letech srovnána se zemí.

U Hořejšího Padrťského rybníka najdete přístřešek, kde si můžete dát svačinu.

padrťské rybníky

Trasu kopíruje cyklostezka, kočárek i odrážedlo tedy vezměte s sebou.

Na části Dolejšího padrťského rybníka se rozkládá rašeliniště. Vlhké louky s řadou tůní a mokřin jsou pak rájem pro hmyz, plazy a obojživelníky. Zároveň zde hnízdí řada ohrožených druhů ptáků.
Pod hrází Dolejšího padrťského rybníka nalezneme ještě 4 menší rybníky, sloužící v minulosti k pohonu mlýnů a pil.

Nedaleko Hořejšího rybníku můžete také nalézt pozůstatky zaniklého benediktinského kláštera Teslíny s kostelem Svatého Jana Křitele. Tato stavba doplatila na husitské války, když byla roku 1421 zničena. Na konci 19. století zde byly ještě patrné zbytky kostela, dnes lze jen stěží rozeznat půdorys chrámu.

Když se pozorně podíváte na trasu na mapě, zjistíte, že některé její úseky jsou zcela rovné, jako podle pravítka. Jsou připomínkou již zrušeného vojenského prostoru a lesní cesty, ať hliněné, štěrkové nebo asfaltové, sloužily po dlouhá desetiletí pro provoz nejrůznější armádní techniky. A právě touze minulého režimu po všemožném utajení a nestálé přípravě na možný útok západních mocností vděčíme za to, že si tato dlouho střežená a veřejnosti nepřístupná místa zachovala svůj osobitý ráz a přírodní bohatství až do dnešních dnů.

padrťské rybníky

S kočárkem nám trvalo projít trasu asi 3,5 hodiny s přestávkami na svačinu, hraní her a kochání se. Koupání je v obou rybnících zakázáno.

Pokud vám bude naše trasa málo, můžete si ji prodloužit a projít naučnou stezku, která je vyznačená zde. 

Info k našemu výletu.
  • Auto zaparkujte ve vesnici Teslíny.
  • Trasa je vhodná pro kočárky a odrážedla.
  • Cestou se nenachází žádné občerstvení, svačiny a pití s sebou.

Naše další tipy na výlety najdete tady.

close

AHOJ!

Pokud nechceš zmeškat žádnou z novinek na našich stránkách, přihlas se k odběru newsletteru.

Kliknutím souhlasíš se sdílením zadaných údajů pouze za účelem zasílání novinek a newsletteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top