fbpx

Poznejte skalní útvar Sloní kameny

sloní kameny
Někde na internetu jsem nedávno narazila na fotku Bílých kamenů, skal, které mě svým zjevem hned zaujaly. O pár týdnů později se vydáváme na Ještěd a jako jeden z cílů našeho výletu jsou právě tyto zajímavé skály.

Sloní kameny je výrazná skupina asi 20 m vysokých pískovcových skal. Najdete je necelý kilometr od obce Jítrava.

Parkoviště se nachází hned vedle hlavní silnice a trasa ke skalám měří necelý kilometr po polní cestě. Po dešti je cesta poměrně dost blátivá, tak na to myslete, až si budete vybírat obuv na výlet.

Když přijdete k Bílým skalám blíže, určitě vás zaujme jejich tvar. Jedna z nich vypadá jako zadek. To byl pro naši Sabču tahák, proč se tam jít podívat. V infobrožurách se píše, že vypadají jako sloní hlavy. Záleží tedy na představivosti každého z nás.

Po skalách se dá i šplhat, jsou na nich vyšlapané schůdky. Záleží ale na tom, s jak starými dětmi sem půjdete. Já si šplhání po Bílých kamenech s naší třílěťačkou ještě netroufla, protože stupínky byly dost příkré.

V Bílých kamenech najdete i několik jeskyní a váže se k nim i pověst o trpaslících, kterou dáváme níže k přečtení. Když si ji doma před cestou s dětmi povíte, budou se určitě vaše ratolesti chovat hezky a budou vás poslouchat, aby třeba ve skalách trpaslíky spatřily.

trpaslíci bílé kameny

Kolem skal jsme také viděli spoustu bunkrů a pěšinek. Děti tu budou v ráji. Ač oblast není moc rozlehlá, určitě zde strávíte přes hodinu.

V Jítravě najdete také vyhlášenou restauraci na farmě. Při naší návštěvě však byla čekací doba na oběd přes hodinu, což se nám nechtělo s hladovými dětmi podstupovat. Na farmě mají také rozsáhlé výběhy, po kterých se honí stáda ovcí, krav a lam, které určitě stojí za pozornost.

Trasa je sjízdná s i kočárkem. Ve skalách však s ním nedoporučujeme jezdit, nechte ho u skal.

Byli jste na Bílých kamenech nebo byste je chtěli navštívit? Znáte nějaký podobní skalní útvar?

Pokud vás náš výlet zaujal, budeme rádi za sdílení.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top