fbpx

Vydejte se k prameni Labe s kočárkem a užijte si nádhernou přírodu Krkonoš

pramen labe s kočárkem

Jsou místa, která by měl každý správný vlastenec navštívit. Mezi ně patří i návštěva pramene Labe v Krkonoších. Dnes vám přinášíme tip na výlet, jak navštívit pramen Labe s kočárkem.

Auto necháváme na parkovišti v Horních Mísečkách a dále pokračujeme autobusem k Vrbatově boudě. Cesta lemuje Zlaté návrší a silnice nahoru je součástí tzv. Masarykovy horské silnice, která byla vybudována v letech 1934-1936 v souvislosti s přípravou výstavby pohraničního opevnění v oblasti Labské louky. Na konci silnice se počítalo s výstavbou tzv. Švehlovy chaty, která nakonec postavena nebyla. Vedle byla však postavená Vrbatova bouda, která je v současnosti moderně zrekonstruovaná a můžete se zde před cestou občerstvit.

Dále se můžete zastavit u mohyly Hanče a Vrbaty, která připomíná tragickou událost z 24.března 1913, kdy zde při lyžařském závodě na 50 km ve sněhové bouři zahynul český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil dojít pro pomoc.

Odtud pokračujeme k přístřešku u Čtyř pánů, kde se můžete posadit a na chvíli so odpočinout. Odtud už vede cesta přímo k prameni Labe, resp. k jeho symbolickému prameništi. Skutečný pramen vyvěrá o několik desítek metrů dál, na Labské louce, ten je z důvodu ochrany přírody nepřístupný pro návštěvníky.

pramen labe

Když dojdete k prameni, uvidíte skruž v podobě kamenné studny s přítokem a odtokem vody. Místo doplňuje kamenná zídka s kovovými erby měst, kterými řeka na své pouti k Severnímu moři protéká. Na tomto místě můžete se staršími dětmi s mapou „projít“ všechna města a sledovat tok Labe i na mapě a kontrolovat, zda najdete všechna města, která jsou zde vyobrazena.

Od pramene Labe se s kočárkem vydáváme k Labské boudě. Ta je nepřehlédnutelnou dominantou celé oblasti. Zde se můžete občerstvit. Na Labské boudě se dá i ubytovat, výhledy na Labskou rokli musí být překrásné.

Celá cesta k Labské boudě je lemována borůvčím, pokud tedy navštívíte pramen Labe v létě, určitě odsud odjedete s modrou pusou jako my.

Cestou míjíme několik vyhlídkových míst a můžeme dojít až k Pančavskému vodopádu, který je nejvyšším vodopádem u nás.

pramen labe s kočárkem

Nás žene čas a vracíme se přes Zlaté návrší zpátky k Vrbatově boudě. Lidí ubývá, užíváme si zlatou hodinku na focení a když se dostaneme k boudě, zjišťujeme, že poslední autobus na Mísečky odjel před patnácti minutami. Vydáváme se tedy na Mísečky pěšky z kopce a užíváme si krkonošskou přírodu bez lidí a minimem aut, která nás míjí.

Celá trasa výletu k prameni Labe je vozíčkářská – je tedy vhodná pro kočárky i odrážedla a má necelých 9 kilometrů. Pokud nebudete míst dost, můžete se vydat, jako my, dolů do Míseček.

Tipy na další výlety najdete tady. 

pramen labe

pramen labe

labska bouda

pramen labe pramen labe

close

AHOJ!

Pokud nechceš zmeškat žádnou z novinek na našich stránkách, přihlas se k odběru newsletteru.

Kliknutím souhlasíš se sdílením zadaných údajů pouze za účelem zasílání novinek a newsletteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top