Jsou místa, která by měl každý správný vlastenec navštívit. Mezi ně patří i návštěva pramene Labe v Krkonoších. Dnes vám přinášíme tip na výlet, jak navštívit pramen Labe s kočárkem.
Auto necháváme na parkovišti v Horních Mísečkách a dále pokračujeme autobusem k Vrbatově boudě. Cesta lemuje Zlaté návrší a silnice nahoru je součástí tzv. Masarykovy horské silnice, která byla vybudována v letech 1934-1936 v souvislosti s přípravou výstavby pohraničního opevnění v oblasti Labské louky. Na konci silnice se počítalo s výstavbou tzv. Švehlovy chaty, která nakonec postavena nebyla. Vedle byla však postavená Vrbatova bouda, která je v současnosti moderně zrekonstruovaná a můžete se zde před cestou občerstvit.
Dále se můžete zastavit u mohyly Hanče a Vrbaty, která připomíná tragickou událost z 24.března 1913, kdy zde při lyžařském závodě na 50 km ve sněhové bouři zahynul český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil dojít pro pomoc.
Odtud pokračujeme k přístřešku u Čtyř pánů, kde se můžete posadit a na chvíli so odpočinout. Odtud už vede cesta přímo k prameni Labe, resp. k jeho symbolickému prameništi. Skutečný pramen vyvěrá o několik desítek metrů dál, na Labské louce, ten je z důvodu ochrany přírody nepřístupný pro návštěvníky.
Když dojdete k prameni, uvidíte skruž v podobě kamenné studny s přítokem a odtokem vody. Místo doplňuje kamenná zídka s kovovými erby měst, kterými řeka na své pouti k Severnímu moři protéká. Na tomto místě můžete se staršími dětmi s mapou „projít“ všechna města a sledovat tok Labe i na mapě a kontrolovat, zda najdete všechna města, která jsou zde vyobrazena.
Od pramene Labe se s kočárkem vydáváme k Labské boudě. Ta je nepřehlédnutelnou dominantou celé oblasti. Zde se můžete občerstvit. Na Labské boudě se dá i ubytovat, výhledy na Labskou rokli musí být překrásné.
Celá cesta k Labské boudě je lemována borůvčím, pokud tedy navštívíte pramen Labe v létě, určitě odsud odjedete s modrou pusou jako my.
Cestou míjíme několik vyhlídkových míst a můžeme dojít až k Pančavskému vodopádu, který je nejvyšším vodopádem u nás.
Nás žene čas a vracíme se přes Zlaté návrší zpátky k Vrbatově boudě. Lidí ubývá, užíváme si zlatou hodinku na focení a když se dostaneme k boudě, zjišťujeme, že poslední autobus na Mísečky odjel před patnácti minutami. Vydáváme se tedy na Mísečky pěšky z kopce a užíváme si krkonošskou přírodu bez lidí a minimem aut, která nás míjí.
Celá trasa výletu k prameni Labe je vozíčkářská – je tedy vhodná pro kočárky i odrážedla a má necelých 9 kilometrů. Pokud nebudete míst dost, můžete se vydat, jako my, dolů do Míseček.
Tipy na další výlety najdete tady.