fbpx

5 míst, která nesmíte vynechat na Maltě v zimě

Kdo je s námi déle, tak ví, že neodoláme levným letenkám. A bylo tomu tak i v případě letenek na Maltu v zimě. Za zpáteční spoj z Prahy přes Brusel na Maltu platil každý kolem 500 Kč. Jedinou chybou na kráse výletu byla jedna noc strávená ve městě Charleroi, které nepatří k právě k našim favoritům, ale o to více jsme se na ostrov věčného slunce, jak se Maltě přezdívá, těšili.

Náš přípoj z Belgie dosedá na Maltě kolem 22 hodiny, máme zařízené ubytování nedaleko letiště a domluvený odvoz s jeho majitelem. Protože noci jsou tu během zimních měsíců chladnější a Malťané toto řeší elektrickými přímotopy, tiskneme se v noci k sobě, aby nám bylo teplo.

Ráno nás čeká přistavené auto z půjčovny a nic už nám nebrání vydat se na cestu po ostrově, kterou ale rozhodně musí předcházet pořádná lokální snídaně!

A nemohli jsme si vybrat lépe, usedáme u stolku v kavárně Busy Bee Cafe, která nabízí přesně ty místní dobroty, po kterých toužíme. Po vydatném jídle se vydáváme na procházku přístavem, kde si vybíráme jachtu, kterou si jednou koupíme (kolik takových už po mořích pluje..) a užíváme si hřejivé paprsky slunce, na které v tomto období z domova nejsme zrovna zvyklí.

A jaká místa jsme tedy během naší cesty navštívili a rádi doporučíme ostatním k návštěvě?

Akvárium

Prvním cílem našeho putování je akvárium, které leží na pobřeží v městečku Saint Pauls Bay. Místo rozhodně nemůžete minout, všude narazíte na ukazatele.

Dá se tu dobře zaparkovat a před zajímavou stavbou samotného akvária najdete super hřiště pro děti. Přestože silný vítr lomcoval houpačkami jako o život, Sabča vyzkoušela snad všechna lákadla, která hřiště nabízelo, a bylo těžké ji z prolézaček odtrhnout – a to doslova!

rodina cestuje malta

Samotné akvárium je rozděleno do několika sekcí, z nichž nejzajímavější byl podvodní tunel, ve kterém vám nad hlavou s ladnou samozřejmostí a elegancí proplouvají žraloci a rejnoci, na které se pak následně můžete podívat přes veliké sklo, sednout si na lavičku a chvíli si připadat jako součást tohoto úžasného podvodního divadla. Mně se také moc líbily tajemně nasvícené medúzy, které se tiše vznášely v pomalu se otáčejícím akváriu a měnily barvy podle světel.

Návštěva rozhodně stojí za to!

Vstupné je pro dospělé 13.90 Euro, děti 4-12 let platí 7 Euro a do 4 let jsou zdarma.

Popeye village

Kdo by neznal malého mužíčka s dýmkou v puse, který se po plechovce špenátu mění v nepřemožitelného siláka. Kulisy vesničky, kde se natáčel film o Pepkovi námořníkovi se nachází na západním pobřeží nedaleko stanice trajektu na sousední ostrov Gozo. Tato pitoreskní vesnička je velmi fotogenická a najdete ji na mnoha propagačních materiálech Malty. Dokonce se tu také pořádají svatby a různé další akce věnované Pepkovi námořníkovi.

Pokud patříte mezi jeho fanoušky a nebo jste stejně jako my byly nuceni jíst špenát s tím, že překypuje železem (což se posunem desetinné čárky na správné místo rázem změnilo k horšímu), je dobré si předem zjistit otevírací dobu vesnice v době, kdy na Maltu míříte, abyste nedopadli jako my a vesnice byla pro turisty zavřená.

Několik fotek se zapadajícím sluncem jsme však zvládli.

popeye village

My dále pokračujeme trajektem na přilehlý ostrov Gozo, které je podstatně menší než sousední Malta a z jednoho jeho konce na druhý se dostanete autem během několika desítek minut. Co vidět na tomto ostrově zpracujeme do dalšího článku.

Útesy Dingli

Protože nám počasí nepřálo, navštívili jsme útesy Dingli hned dvakrát, a pokaždé nám ukázaly rozdílnou tvář. Během první návštěvy zde foukalo tak silně, že při volnoběhu vítr pohyboval naším autem, a nebylo bezpečné vůbec z auta vystupovat.

Druhý den se počasí umoudřilo a ukázalo nám svou přívětivou tvář, vydáváme se k útesům znovu, a konečně si můžeme užívat nádherných výhledů na moře hluboko pod námi a zároveň mít za zády celou Maltu včetně hlavního města Valleta jako na dlani.

Silnice lemuje téměř celé pobřeží, můžete se projít po útesech pěšky nebo pokud jedete autem, kdykoliv zastavit a užívat si výhledy a fotit.

dingli utesy

Mdina

Kouzelné město uprostřed ostrova vás učaruje svým historickým rázem. Úzké uličky, ve kterých se rádi ztratíte a krásný výhled do širokého okolí.

Mdina bývala hlavním městem Malty a její historie sahá až do 4. tisíciletí před n.l. Leží na nejvyšším místě ostrova a zároveň nejdále od moře.

Rozhodně si ve svém itineráři najděte alespoň dvě hodiny a užijte si toto „Tiché město“ – jak je Mdina také nazývána.

Valleta

Přestože Valletta není největším městem Malty, je jeho hlavním městem. Je zapsána v UNESCO a v centru najdete spoustu významných historických budov. Město bylo staveno jako pevnost a má navzájem kolmé ulice. Leží na poloostrově mezi dvěma přírodními přístavy Marsamxett a Grand Harbour.

malta rodina cestuje

Průvodce v angličtině najdete zde.

My jsme město navštívili večer, mělo tedy jedinečnou atmosféru. Z toho důvodu jsme nenavštívili žádné památky, pouze jsme se prošli klidnými ulicemi centra. Někdy je i příjemnější pouze nasávat atmosféru daného místa než se honit se seznamem památek v ruce a odškrtávat si, co všechno jsme v dané destinaci viděli.

 

Během návštěvy Malty a Goza v zimě počítejte s tím, že počasí zde jev velmi proměnlivé. O tom se moc dobře přesvědčil můj tehdy těhotenský žaludek během plavby trajektem mezi ostrovy, když boj s divokými vlnami během bouře prohrál.

Zároveň pokud se rozhodnete ubytovat v krásných historických kamenných stavbách, přibalte si dvojité pyžamo, protože ani přímotopy místnosti moc nevytopí a je třeba se na noc pořádně obléknout.

Na Maltě i na sousedním Gozu se nám moc líbilo a myslím, že jsme tu nebyli naposledy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to top