fbpx

Chalupská slať nejen s kočárkem

chalupská slat
Víkend na Šumavě dopadl trochu jinak než jsme si původně plánovali. V pátek večer jsme dorazili do Zátoně, kde bylo bílo a těšili se, že si užijeme poslední letošní sníh a krásnou šumavskou přírodu.

Sníh přes noc kvůli hustému dešti roztál, Ondra bojoval s angínou a Sabča špatně spala. Sobota tedy nebyla ideálním dnem k výletu a z toho důvodu jsme objevovali pouze okolí našeho penzionu včetně zvířat, která se v blízkosti chovají.

V neděli se naštěstí počasí umoudřilo a konečně si můžeme vychutnat první jarní paprsky přímo v krásné krajině národního parku Šumava. Vydáváme se na krátkou procházku do Chalupské slati.

chalupská slat

Procházka na Chalupskou slať má z parkoviště dohromady něco málo přes kilometr. Nejprve se jde po asfaltové cestě k informačnímu centru a dále po dřevěném chodníku. Dá se jít i s kočárkem. Naše malá turistka to zvládla po svých a byl to její první kilometr, který v kuse ušla.

U informačního centra najdete moc pěkné dětské hřiště, u kterého je lepší se zastavit až na cestě zpátky, jinak děti dál nedostanete.

chalupská slat

Dřevěný chodník vstupuje do národního parku březovým lesíkem a bublající voda z tajícího ledu nad rašeliništěm dává hlasitě najevo, že paní zima pomalu ale jistě odchází pryč.

chalupská slat

Cestou míjíme kleče sklánějící se nad cestou, zurčící potůčky, rozlehlá rašeliniště a v polovině cesty lavičky, kde na chvíli odpočíváme a užíváme si sluníčko.

chalupská slat

Na konci trasy nás čeká malá vyhlídková plošina nad největším rašelinným jezírkem u nás, které však v době naší návštěvy bylo ještě zamrzlé. Od jara na jezírku můžete obdivovat plovoucí rašelinné ostrůvky, na kterých se vyskytuje mnoho vzácných druhů rostlin.

chalupská slat

Krajina byla dříve nevyužita, (ležela ladem) odtud prý pochází název Lada, a začala měnit až s těžbou rašeliny, která se využívala nejprve jako stelivo pro dobytek, následně se s ní začalo topit.

Procházka k Chalupské slati je nenáročná, vhodná pro malé děti i kočárky a rozhodně stojí za návštěvu.

chalupská slat

Pro další inspiraci na výlety najdete zde.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top