fbpx

Zjistěte, jak zvládnout létání s miminkem

Před naší první cestou letadlem jsem hledala informace a vychytávky, jak zvládnout létání s miminkem, jak to na letišti chodí, co si s sebou můžeme vzít a tak. Postupem času jsem ale zjistila, že ne všechny rady  se hodí i pro nás.
Sepsala jsem proto vlastní článek, ve kterém bych chtěla shrnout naše postřehy a tipy, které jsme za dobu, co s námi Sabča cestuje, získali.
Cena letenky

Říká se, že děti do dvou let (infanti) létají zdarma. To je sice pěkné, ale spousta nízkonákladových společností účtuje dětem příplatek, který je někdy vyšší než cena akční letenky pro dospělého člověka. Nabízí se možnost koupit místo dětské letenky dospěláckou. Osobně s tím zkušenost nemáme.

V ceně letenky sice není samostatné místo na sezení pro dítě, ale máte nárok na to si vzít jedno nebo dvě vybavení pro dítě (kočárek, autosedačku nebo cestovní postýlku) – záleží na jednotlivých leteckých společnostech a je třeba se před nákupem letenky podívat na jejich podmínky. S Ryanair je možné si vzít dvě věci, s Wizz Air pouze jednu. Pravidla jednotlivých společností najdete například zde: Volotea, EasyJet, ČSA, Travel Service, Emirates, Qatar, Turkish Airlines, Norwagian, Lufthansa.

Moc pěkně zpracovali zkušenosti s jednotlivými společnostmi i Bízovi na svém blogu.

telaviv

Co do letadla

Každý cestující má omezené množství zavazadel na palubu. Jelikož cestujeme pouze s příručními zavazadly, musíme vždy rozmýšlet, co s sebou opravdu potřebujeme.

Když cestujete s dítětem do dvou let, jsou tato pravidla benevolentnější. Nikdy jsme neměli problém se skleničkami s jídlem nebo termoskou s vodou na přípravu mlíčka. Samozřejmě vždy záleží na letištním personálu a na množství tekutin, které budete převážet. Nikdy jsme se nesetkali ani s tím, že by počítali, kolik zavazadel s sebou máme.

Některé společnosti vám dají příruční kufr do zavazadlového prostoru, je proto dobré zabalit dítěti samostatnou tašku s věcmi, které bude na palubě letadla potřebovat.

My tyto věci balíme do chladící tašky a dáváme tam Sabince veškeré jídlo (aby byly tekutiny pro kontrolu pohromadě), plínky, ubrousky a pár hraček. Taková taška se vejde pod sedadlo před vámi a vy máte možnost kdykoliv v ní vše potřebné vyhledat.

Obecně platí základní poučka – i přesto, že máte více palubních zavazadel než jsou limity, suverénně nakráčejte k odbavení a dělejte, jako že nic. Alespoň nám to takto vždy v klidu projde. 🙂

u letadla s miminem

Co s kočárkem

Kočárek většinou označíte u odbavovací přepážky nálepkou a můžete s ním jít až k letadlu. V Izraeli byl náš kočárek podroben tak důkladné prohlídce, že jsme nestačili zírat.

Máme sportovní kočárek Britax, který se dá lehce složit a když byla Sabinka malá, lítali jsme i s klasickým kočárkem s korbou a nebyl problém.

Přes internet jsme koupili obal na kočár, který je praktický, protože se kočárek uvnitř neušpiní a zároveň do něj schováváme balík plen, aby nám nezabíral místo v kufru.

u letadla s miminem 2

Co během letu

Než jsme poprvé letěli, zjišťovala jsem, co a jak dodržovat, aby byl let pro kojence bez problému. Dočetla jsem se, že malým dětem pomáhá při vzletu a přistání pít, protože tím vyrovnávají tlak v uších. Vždy jsem nervózně začala Sabinku kojit už při rozjezdu, aby bylo všechno v pořádku. Postupem času jsem však zjistila, že naše malá problém s tlakem nemá, a teď jí v letadle dáváme mlíko spíš z důvodu, aby se uklidnila nebo usnula. Každé dítě to může mít ale jiné.

Na naši divošku platí dostatek křupek nebo rohlík, který může dlouho kousat a je klidná, nebo oblíbené hračky. Tabletu ani podobným technickým vymoženostem zatím naštěstí nepřišla na chuť.

v letadle s miminem

Naše vlastní postřehy

S dítětem nastupujte jako poslední. Nevyplatí se dokupovat přednostní nástup do letadla. Čím delší dobu se může volně pohybovat mimo letadlo, tím lépe. Téměř vždy se nám vyplatilo nastupovat mezi posledními i proto, že když letušky viděly rodinku, snažily se nás posadit vedle sebe, i když jsme si nedokupovali místenky.

Během letu mějte všechny důležité věci po ruce, ať pro ně můžete v případě potřeby sáhnout. Je fajn vědět, kde máme určitou věc, která může zachránit situaci – dudlík, ubrousky, pití, jídlo, náhradní oblečení apod.

Do letadla vezměte deku a oblečení s dlouhým rukávem, i když letíte do teplých krajin. V letadle je klimatizace a děťátku bude pohodlnější, když bude v teple.

Jak řešit kojení? Na mnoha letištích jsou místnosti přímo pro matky s dětmi. Pokud nic takového nenajdete, můžete si najít nějaké ne moc frekventované místo, abyste měly s děťátkem na kojení klid. V letadle jsem kojila Sabču na sedačce v naručí a přikryla ji plenou nebo šátkem.

Přebalovat dítě můžete na toaletě přímo v letadle. Většinou je tam pultík, kam můžete dítě položit a přebalit.

 

Cestování je naše vášeň a s Ondrou jsme moc rádi, že můžeme poznávat krásy naší planety i s naší malou Sabinkou. Od své první cesty letadlem v listopadu v sedmi měsících už má za sebou slušné množství letů a další cesty nás čekají.

Doufáme, že náš článek odpověděl na některé vaše otázky a pokud máte v okolí někoho, komu by se takové informace hodily, budeme rádi za sdílení.

6 Komentáře

 1. Michaela Klegerová
  21. 9. 2018

  Díky za tipy. Na první cestu letadlem se s dcerou teprve chystáme. Teď má 10 měsíců a dřív jak v 16 měsících s ní asi nepoletíme, ale informace už shromažďuju ?
  Jak je to v nízkonákladových letech s místem pro dítě, pokud nebudeme mít svou autosedačku? Kde může sedět a kde se může pohybovat?

  Odpovědět
  1. sylvavojtiskova
   22. 9. 2018

   My jsme byli poprvé v 7 měsících a zvládla to skvěle. Čím je malá starší, tím míň spí a v letadle si hraje. V nízkonákladovkách sedí dítě do 2 let na klíně rodiče. S autosedačkou jsme ještě neletěli, měli jsme ji pouze odbavenou jako zavazadlo. Pohybovat se může asi v rámci možností kdekoliv.

   Odpovědět
 2. Katarína
  15. 2. 2019

  Perfektný článok, ďakujeme moc za postrehy a ak sa Vám podarí spracovať aj vaše jednotlivé destinácie s postrehy a radami. Budem ( a isto nielen ja ) Vám moooc vďačná.

  Odpovědět
  1. Rodina cestuje
   15. 2. 2019

   Děkujeme, Kataríno, za krásný komentář. Určitě něco takového můžeme vytvořit. Děkujeme za tip. 🙂

   Odpovědět
 3. Vlna
  26. 4. 2021

  Nám se posledně při letu s prckem podařilo dostat na dvojsedačku, kde byly jen dvě kyslíkové masky. A my byli dva a mimčo na klíně. Tak nás letušky chtěly rozdělit. Naštěstí se nad námi slitovali sousedi, kde byli 3 masky a vyměnili si s námi sedačky. Pro příště, alespoň vím, že ne každá řada je vybavená na lítání s mrnětem na klíně 😉

  Odpovědět
  1. Rodina cestuje
   7. 5. 2021

   To se nám ještě nestalo.. ale je super, že se v letadle najdou i tací, kteří pomohou 🙂 My se spíše setkali s otrávenými pohledy, když viděli malé děti..

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to top