fbpx

Litomyšl – architektonická perla Pardubicka

Vyjmenované slovo po M a rodiště hudebního skladatele Bedřicha Smetany – Litomyšl je úžasnou ukázkou funkční symbiózy staré architektury s moderní. Od devadesátých let minulého století jsou v Litomyšli realizovány stavby předních českých architektů, a kdo v architektuře chce něco znamenat, musí mít právě zde alespoň jednu svou realizaci.

Loni jsme při krátké zastávce cestou ze Slovenska obdivovali krásu tohoto malého města v Pardubickém kraji a bylo nám jasné, že se sem brzy vrátíme a prohlédneme si město důkladněji.

Své předsevzetí bereme vážně a v polovině října se s naším kamarádem rodilým pardubičákem vydáváme do Litomyšle znovu. Počasí nám nepřeje, fouká studený vítr, který zalézá pod kabát, ale to nás neodrazuje od procházky centrem města.

Smetanovo náměstí, odkud se vydáváme na prohlídku.

image

Loket český je osazen na stěně v přízemí věže Staré radnice. Sloužil ke kontrole míry v letech 1370-1763.

image

Dům v ulici Josefa Váchala je vyzdoben sgrafity vytvořenými podle Váchalových dřevorytů v Krvavém románě. Najděte si chvilku času a všechny obrázky si prohlídněte. Stojí to za to!

image

 

image

K odpočinku a meditaci vás jistě naláká nejmenší park na světě. Má rozlohu 1 ar a leží přímo v centru města.

imageimageimageimage

Renesanční zámek v Litomyšli s rodným bytem hudebního skladatele Bedřicha Smetany rozhodně stojí za návštěvu.

image

Interiér kostela Nalezení svatého kříže. V rámci revitalizace v letech 2010-2014 došlo i na opravu interiéru kostela. Rekonstrukce nechává vyniknout vznosnosti vnitřních prostor modelovaným světlem. Na podlaze se můžete z bronzových nápisů dočíst o nejdůležitějších okamžicích kostela. Nás také zaujaly vrypy na kostelních lavicích.

imageimage

Klášterní zahrady za kostelem Nalezení svatého kříže s fontánou, tiše znějící klasickou hudbou a souborem pěti soch Olbrama Zoubka.

image

Starobylé domy a uličky Litomyšle.

imageimageimage

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top