fbpx

Planeta Praha

„Praha je planeta, je to absurdní svět
Labyrint osudu, každej má svůj flek
V obličejích lidí čteš smích i brek
Uložim do rapu patetickej track“

/Vladimir 518/

Praha stověžatá. Perla měst. Srdce Evropy. Město, kde jsme se oba narodili. Láska k ní bude trvat celý život. S každou návštěvou jejího středu nacházíme novou krásu, nad kterou se rozplýváme..°°

~ Jeden večer a jedna cesta, která mi vzala iluze. ~

Z Sherwoodu – nechvalně proslulého parku před Hlavním nádražím, jsme vyrazili na prohlídku, která mi definitivně a hrubě sundala růžové brýle. Průvodce Karim zná místa, kterými procházíme, velmi dobře. Vždyť zde strávil 25 let svého života. Života, který žil jako prostitut, narkoman, bezdomovec. Kdo jiný by mohl vyprávět krutý příběh míst, kterými obyčejný člověk projde za svůj život nesčetněkrát, která ve dne působí příjemným a bezstarostným dojmem. Tam, kam běžně chodíme na nedělní procházky Prahou, se nachází ještě jedna Praha – na první pohled neviditelná – zlá, krutá, nelítostná, špinavá, Praha plná drog, prostituce, krádeží, podvodů.

To on ví, na jaké zóny je rozděleno Václavské náměstí, zná místa, kde se v minulosti scházeli dětští prostituti věkem patřící na první stupeň ZŠ, kde a u koho koupit drogy, získat zdarma jídlo, kde v teple přečkat mrazivou noc. Nemá to naučené ani načtené – to vše prožil na vlastní kůži.

Ulice ho pohltila, strávila a vypustila ze svých spárů s krutou diagnózou – HIV pozitivní.

Nyní se věnuje osvětové činnosti, příležitostnému herectví a průvodcovství po místech, která mu po dlouhou dobu tvořila domov. Karim působí jako průvodce Prahou v projektu Pragulic, který vám představí Prahu očima bezdomovců. Jeho životní cesta vede od Hlavního nádraží dolů přes Václavské náměstí, Můstek a Perlovku na Národní třídu.

„Ale život v Praze je hra
tolik se může stát za tak malou chvíli
jako třeba teď .
Říkám jí je to raz-dva
a už sedíme na zadním sedadle mýho auta
hledám cíga, co tam kluci pohodili a pouta…“  /PSH/

Ohromuje nás Karimův přehled o Praze, postavách její nedávné historie, místech, podnicích. Jeho autentické vyprávění všichni posloucháme bez dechu. Celé tři hodiny jsou zaplněny těžko uvěřitelnými osudy a příběhy pražského podsvětí, bezdomovců, prostitutů a pasáků, narkomanů..

„Je to pravda, Praha není jenom most a hrad,
Praha je piko, Praha jsou problémy, koks a smrad.“  /Ektor/

Záměrně sem nevkládám žádné fotografie z procházky – absolvujte ji i vy a poznejte místa, kam chodíte na kávu či na oběd, v dobách, kdy se zde scházely postavy pražského podsvětí 90.let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top