fbpx

Víkendový roadtrip kolem největšího fjordu Norska

Podzimní příroda hrající tisíci barvami zrcadlící se na hladině největšího a nejhlubšího fjordu v Norsku. Výstup k vodopádu. Drsné dech beroucí scenérie. To všechno jsme zažili na východním pobřeží Norska během našeho krátkého roadtripu.

Z Prahy přímo do Bergenu trvá cesta pohodlným letadlem společnosti Norwegian s wifi připojením na palubě necelé dvě hodiny. Letadlo přistává v krajině, která se nedává srovnávat s ničím, co jsme doposud viděli. Moře, nespočet ostrůvků, na kterých stojí malé úhledné domky. Vše přesně jako v severských krimi.

Vyzvednutí auta, které nám mělo celé tři dny dělat dopravní prostředek, hotel i parťáka v jednom, proběhlo hladce a Norsko se nám otevřelo dokořán a největší fjord světa čeká!

norsko

Procházka po nábřeží lemovaném štíty majestátních dřevěných hanzovních domů z 18. století, patřících pod světové dědictví UNESCO a nespočet obrovských rybářských lodí, trajektů i tankerů a zapadající slunce vkusně dokreslovaly kulisu krásného Bergenu.

bergen norsko

V pozdním večeru jsme se přiblížili městu Voss a v kopcích nad ním v autě ve spacácích a tlustých ponožkách přečkali naši první noc na severu.

Odměnou za komfort, který svou velikostí (rozuměj maličkostí) nabízí Hyundai i20, byl okouzlující východ slunce nad zasněženými vrcholky hor.

Úžasné na Norsku je, že přírodou a úchvatnými scenériemi je doslova prosyceno. Nemusíte jít ani na trek nebo na vedlejší cestu, obrazy plné vody, kamenů, země a dřeva se před vámi otevírají za každou zatáčkou.

Člověk si v hlubokých údolních soutěskách uzavřených rozervanými stěnami holých skal připadá tak malý a zranitelný.  Příroda zde dokazuje, že je to stále ona, která zemi vládne.

Vše je dokresleno všudypřítomnými vodopády, které z hran náhorních plošin padají strmě do nekonečné hloubky a přidávají tak krajině na dramatičnosti.

Naším prvním cílem bylo městečko Flåm, které je kromě malebného přístavu světově proslulé především díky železnici, která ho spojuje s okolím. Ta totiž na 20 km dlouhé trati překonává převýšení od mořské hladiny do 865 m n. m. a dosahuje tak v tomto úseku nejprudšího stoupání na světě.

norsko

Nad přístavem se ve svazích rozprostírá starobylá vesnička, kde lze obdivovat prastaré domky a hospodářská stavení tak, jak je lidé v minulosti užívali.

Krajinu rozeklanou hlubokými údolími mezi vrcholky hor Norové překonávají díky často až nekonečným silničním tunelům. Že nás vzápětí čeká ten nejdelší z nich – a to nejen v Norsku, ale na světě, jsme se dozvěděli až zpětně. I když je pravda, že člověk není moc zvyklý jet necelou půlhodinu v 24,5 km dlouhé jeskyni a jediné, co přeruší nekonečnou šeď jeho kamenných stěn jsou rozšířené chrámové prostory, které jsou umě podsvíceny tak, aby řidiče vytrhly z nastupující otupělosti.

Naše další směřování vedlo k ledovci Nigardsbreen. Správný směr nám ukazovala dravá řeka, která nás celou cestu doprovázela.

Nigardsbreen

Úzká asfaltová odbočka z hlavní silnice nás širokým údolím neomylně vedla k ledovcovému jezeru.  Kdo by za zatáčkou uprostřed přírody čekal závoru?! Ještě dlouho poté co se za námi zavřela jsme děkovali Norům za jejich technologickou vyspělost, kdy závoru v pusté krajině opatří platebním terminálem.

My totiž po celou dobu našeho pobytu neměli v ruce jedinou norskou korunu… 🙂

Těžko popisovat pocity, které člověk má, když stojí sám (ve dvou) v širokém údolí, který ledovec na své tisícileté pouti vyhloubil, a obdivuje jeho odraz na hladině křišťálově čistého jezera.

Bylo fascinují si uvědomit, že uprostřed tak mocného místa jsme jen my dva a ledovec. Jen blížící se soumrak nás donutil tyto myšlenky opustit a vrátit se do civilizace.

Noc jsme trávili zachumlaní ve spacáku v autě zaparkovaném ve sportovním areálu s výhledem na Sognefjord, který celou naši cestu provázel.

největší fjord norska

Ranní cestou k trajektu jsme obdivovali mocný vodopád, který přímo pod silnicí vtékal do hlubokých vod fjordu.

Úzkou silnicí jsme podél vody dojeli až na její konec do Arnafjord. Auto jsme nechali zaparkované u cesty a vydali se protáhnout svaly výstupem k vodopádům, které i z dálky působily ohromujícím dojmem.

Za útrapy během dlouhého a poměrně náročného výstupu strmým kamenitým svahem za vytrvalého deště jsme byli odměněni ohlušujícím hukotem, se kterým padající voda narážela na skaliska. Kdyby chatka stojící opodál byla otevřená a ve dveřích nás vítala teplým čajem dobrotivá stařenka, byl by to výjev z ráje.

Krásná horská chatrč tam sice stála, bohužel v toto roční období zavřená. I tak se nám tento obraz zaryl hluboko do paměti.

To ale nebylo zdaleka vše, co si pro nás Norsko ze svých krás připravilo. Od hladiny fjordu jsme se vydali vzhůru do mraků a vysoko nad přístavním městem Vikøyri se nám otevřela široká náhorní plošina. Všudypřítomná voda z tajících ledových mas, osamělé chaty, jezera, kamenité cesty do neznáma, zbytky sněhu a nikde ani živáčka.

největší fjord norska

Den se chýlil ke svému konci a bylo nutné se přesunout blíže Bergenu, odkud nám ráno letěl spoj do Prahy. Snaha o ušetření za mýtné se proměnila ve dvou hodinovou „jízdu snů“ po úzké šotolinové cestě plnou zatáček, stoupání a vyhýbání se hlubokým dírám.

Poslední noc na parkovišti supermarketu, ranní vrácení auta do půjčovny, odvoz shuttlebusem na letiště a vstřebávání všech zážitků během klidného letu.

souhrn:
800 km norskou krajinou – 5 krabic perníků (nejlepší poměr cena/výkon) – 2 bochníky chleba – 3 noci v  autě – desítky kilometrů tunelů – ∞ zážitků

Naše další cesty najdete tady.

close

AHOJ!

Pokud nechceš zmeškat žádnou z novinek na našich stránkách, přihlas se k odběru newsletteru.

Kliknutím souhlasíš se sdílením zadaných údajů pouze za účelem zasílání novinek a newsletteru.

4 Komentáře

 1. Denise S.
  7. 2. 2016

  Nemám slov, nádhera. Mám takovej ten pocit nadšenosti za tebe. Norsko bylo a vždy bude můj sen, zatím jsem projela Švédsko křížem krážem a na Norsko mě to tedy dost navnadilo, dokonce na hranicích s Norskem jsem objevila takové místo, in the middle of nowhere, ze kterého se jen tak nevzpamatuju. Je to kouzelná země. Moc ti to přeju.

  Odpovědět
 2. Mladí v trapu
  7. 2. 2016

  Děkujeme. Určitě se tam v budoucnu ještě chystáme, déle než na prodloužený víkend 🙂

  Odpovědět
 3. Miroslav Bartakovič
  8. 2. 2016

  Moc pěkná fota, Ještě jste zapomněli navštívit úchvatný Preikestolen, který se vypíná 600 metrů nad úrovní hladiny. Tak alespoň typ pro příště.

  Odpovědět
 4. Mladí v trapu
  8. 2. 2016

  Tam pojedeme příště společně 🙂

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top