Okruh kolem Mexika, Ameriky a Kanady za jeden den? U Karlštejna ano!

Zimní nedělní odpoledne láká k výletu. Pojďte se s námi na dvouhodinový výlet kolem lomů u Karlštejna.

Dobývání vápence zde má dlouhou historii. Těžba je historicky doložena již za vlády Jana Lucemburského. Rozvoj těžby vápence nastal v 19. století, kdy došlo k rozvoji hutnictví na Kladně.

V současné době je objem výroby kameniva v celé společnosti cca 1,2 mil. tun ročně.Tuto těžbu zajišťují tři výrobní provozy – Mořina, Holý Vrch a Tetín.

Naše cesta začíná u Dubu sedmi bratří, kde se prý bratři loupežníci scházeli a dělili o svůj lup. Dub už je starý a brzy asi už uhyne, ale jeho kmen je mocný.

mapička.jpg

Dále se vydáváme po žluté značce kolem lomů Malá Amerika, Kanada, Lomu politických vězňů až ke známé Velké Americe. Odtud do Mořiny a zpátky k autu.

Každý z lomů je něčím zajímavý. Mě nejvíce zaujal Lom politických vězňů (známý jako Mexiko), který má za sebou pohnutou historii, neboť jak vypovídá samotný název, to bylo místo výkonu trestu pro odpůrce komunistického režimu. Zajímavý, ač ne úplně aktuální, článek naleznete zde.

 

img_1036
Malá Amerika
img_1037
Malá Amerika

img_1039

img_1041
Lom Kanada
img_1047
Lom politických vězňů
img_1049
Lom politických vězňů
img_1050
Památník
img_1055
Lom Velká Amerika

 

1 Comment

  1. […] se můžete navštívit královský hrad Karlštejn, lom Velká Amerika nebo blízké Dobřichovic, do nichž se dostanete opravdu nádherným Karlickým údolím, […]

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top