Top 10 z Budapešti

Budapešť bylo naše první město za hranicemi, které jsme společně prozkoumali. Tato maďarská metropole je Čechům povědomá: řeka Dunaj město rozděluje na dvě části, Budín a Pešť. Vysoko nad ní mu dominuje královské sídlo. Z centra na druhém břehu se k němu dostanete přes majestátní řetězový most.

Maďarsko je tradičně velmi pohostinná a malebná země s příjemnou dojezdovou vzdáleností z ČR, proto jsme se ji rozhodli prozkoumat přímo v jejím srdci.

Zajímavosti a místa, která v Budapešti nevynechat? Našich TOP 10:

1. Budínský hrad

Někdejší palác a sídlo uherských králů, dnes nejnavštěvovanější místo Maďarska. Od roku 1987 spadá pod UNESCO. Byl dvakrát zničen –  nejprve v 17. století za válek z Turky a následně za druhé světové války.  Bývalé maďarské královské sídlo působí v hlavním městě jako symbol moci a je považováno (i přes nevhodné poválečné zásahy) za jednu z nejhezčích královských rezidencí na světě. V areálu můžete navštívit Maďarské historické muzeum, Maďarskou národní galerii, Széchenyiho národní knihovnu aj. kulturní instituce.

49-budapest
Zdroj: www.slantour.cz/zajezdy/informace/budapest—hlavni-mesto-madarska

2. Rybářská bašta

Místo, které dostalo název podle rybářské vesnice, která se kdysi nacházela pod ní, a odkud se můžete kochat výhledem na Pešť. Byla postavena na přelomu 19. a 20. století, vévodí jí sedm věžiček, které připomínají maďarské stany, symbolizuje sedm kmenů, které byly v roce 895 zformovány pod vedením vojvody Arpáda, zakladatele dynastie Arpádovců, čímž byl položen základ Uherskému království. Vstupné je volné.

3. Bazilika sv. Štěpána

Nejvýznamnější duchovní místo Maďarska. Nese jméno prvního uherského krále a světce Štěpána, jehož mumifikovaná ruka je uložena v relikviáři baziliky.

2014-03-22-1042

4. Széchenyiho lázně

V Budapešti vyvěrá 123 termálních pramenů, které denně vyprodukují 70 milionů litrů vody o teplotě až 76 ° C. Ve městě se nachází 30 lázní, my jsme navštívili ty nejznámější – Széchenyiho. Najdete je u stejnojmenné zastávky metra. Lázně jsou napájeny dvěma prameny, léčí se zde především nemoci kloubů a pohybového ústrojí, to bylo něco pro naše unavené nohy. Ceny vstupného se pohybují mezi 4400- 5400 Ft.

2014-03-23-1126

5. Socha Svobody

14 metrů vysoká památka na osvobození od nacismu se tyčí na hoře Gellért. Je odtud překrásný výhled na celé město.

 2014-03-22-1108

6. Parlament

Na většině propagačních materiálů o Budapešti určitě uvidíte tuto impozantní stavbu Országház z přelomu 19. a 20. století, v doslovném překladů Zemský nebo Státní dům. Patří mezi národní symboly Maďarska a je jednou z nejstarších vládních budov v Evropě. Po roce 1989 rovněž symbolizuje návrat Maďarska ke svobodě a demokracii.

7. Řetězový most

Visutý most z poloviny 19. století, který spojuje Budín a Pešť. Svého času se jednalo o jeden z největších mostů na světě.

2014-03-22-10442014-03-22-1051

8. Metro

Linka M1- žlutá je nejstarší linka podzemní dráhy na evropském kontinentu, zprovozněná v roce 1896 k oslavám tisíciletí příchodu Maďarů do Karpatské kotliny. Projeďte se starou soupravou a kochejte se nádherně zdobenými stanicemi.

2014-03-23-11132014-03-23-1112

9. Jídlo

Maďarsko je známé svými lahůdkami. Já jsem chtěla ochutnat pravý maďarský langoš. Hledali jsme ho po celém městě, bohužel se nám ho nepodařilo sehnat. Místo toho jsme ochutnávali jiná tradiční jídla jako guláš a perkelt. Pokud langoš v Budapešti objevíte, dejte si ho za mě. 

10. Jazyk

Ač je nám Maďarsko geograficky blízké, místní jazyk je nám velmi vzdálený (patří mezi ugrofinské). Některá mezinárodní slova jsou legračně přechýlena a jiná jsou napsaná tak, že se bojíte zlomení jazyka. Chvilku si sedněte a zaposlouchejte se do konverzace místních.

Co se v Budapešti líbilo vám? Co nevynechat? Napište nám do komentářů.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top