Ocelové sci-fi Ostravska

Stojíme venku a sledujeme dění za plotem. Přenášíme se do sci-fi příběhu, ve kterém lidé oblečení do zvláštních obleků krmí obrovského živočicha. Ládují ho horninou, kterou dováží v dlouhých vagonech stojících opodál. Příšera bez přestání hučí. Z jejích dlouhých chapadel proudí bílá pára. Vidíme oheň.

Vítejte v jiném světě. Ve světě oceli.

DSC_0098

Tento sci-fi svět se nachází v Moravskoslezském kraji, v Třinci, odkud pochází moje mamka a žije tam babička a část rodiny. Třinec bez železáren by nebyl Třincem jak ho znám, proto jedna z našich prvních cest vedla právě k tomuto obrovskému kolosu, který produkuje ocel. Jedná se o rozlohou i produkcí o největší  huť v České republice.

Sledovat tuto zvláštní podívanou bychom mohli dlouho. Dovolí zapomenout na svět dospělých a snadno se ocitnete ve fantaskním světě plném surového železa a plamenů. Má to výborný psycho-očistný účinek.

DSC_0096

V Třinci jsme pobyli několik dní a postupně procházeli místa, která znám od dětství.

Domů jsme se vraceli přes Ostravu. Zde pokračovala naše cesta za českým hutnictvím do Dolních Vítkovic- unikátní areál v centru Ostravy, kde se až do roku 1998 těžilo v hlubinných dolech a vyrábělo surové železo.

DSC_0126_copy

Tento industriální komplex se změnil ve vzdělávací a kulturní centrum, které pro svou rozmanitost ocení velcí i malí návštěvníci.

 

My se vydali na vrchol vysoké pece, díky výkladu průvodce jsme pochopili, jak se železo zpracovává, a nahlédli do jejího nitra. Za provozu zde teplota dosahuje až 2000 °C.

DSC_0146

Výklad byl zajímavý, jen byla nahoře ukrutná zima. Po prohlídce jsme prozkoumali část areálu a pokračovali do města, kde jsme se prošli známou Stodolní ulicí.

Návštěvu Dolních Vítkovic všem doporučujeme. Koná se zde spousta zajímavých akcí pro děti i dospělé. Aktuální přehled na zde.  Ceny vstupného se liší podle okruhu, který si vyberete. My jsme platili 190 Kč.

5 ZAJÍMAVOSTÍ O TŘINECKÝCH ŽELEZÁRNÁCH
  1. V roce 1906 jsme zprovoznili první elektrifikovanou válcovací trať na světě.
  2. Za dobu svého fungování vyrobily Třinecké železárny více než 170 milionů tun oceli.
  3. Nejprodávanějším výrobkem v Třineckých železárnách je válcovaný drát. V roce 2012 se ho prodalo 976 tisíc tun. Při průměru 5,5 mm by tento drát spojil 13x Zemi s Měsícem.
  4. V roce 2009 objevili stavební dělníci při stavbě železničního koridoru u Jablunkova zachovalou třineckou kolejnici z roku 1892.
  5. V roce 2012 vypili zaměstnanci Třineckých železáren 1 250 000 l ochranných nápojů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top