Za tajemnou historií do Osvětimi a Březinky

…nekonečné ticho, slzy, zmatek, pocity lítosti, bezmoci, nepochopení a studu, pohledy do prázdna a nemožnost najít ta správná slova, takové jsou momenty těsně po skončení dech beroucího výkladu polské – česky mluvící průvodkyně, která svým přízvukem i původem přispěla k prožitku, který každému zúčastněnému zůstane vryt hluboko do paměti.

DSC_0220

Těžko slovy vyjádřit, co pro člověka znamená projít němé pozůstatky koncentračního tábora a v jeho zdech, ostnatých plotech i holé zemi číst nekonečné utrpení stovek tisíc lidských bytostí,cítit obrovskou tíhu a touho omluvit se za nelidskou zrůdnost, se kterou zde byly systematicky vyvražďovány miliony lidí na základě víry, původu či názorů.

DSC_0189

Bezstarostnost, se kterou návštěvník vystupuje z vozidla na rozlehlém parkovišti i nedočkavost, která provází dlouhé čekání na prohlídku, mizí okamžitě po vstupu do areálu bývalých ubikací, a je vystřídána postupným zděšením.

DSC_0184

V každém z domů, jejichž zdi jsou nasáklé bolestí, strádáním, strachem a smrtí,  jsou instalovány dobové materiály, fotografie i vybavení. Emoce kulminují v případě nekončících hromad lidských vlasů, protéz, kufrů, brýlí a dalších osobních potřeb, které nejsou pouhou kopií či atrapou, ale s němou vážností zde křičí ve vší autentičnosti do světa zprávu o zvěrstvech, která zde byla vykonána.

V očích a tvářích návštěvníků, kteří tyto prostory opouští a míjí se s následující skupinou, je znát zděšení a zmatek, v mnoha případech doprovázený nechápavým výrazem a slzami.

Takovými emocemi překypující zážitek, který vám zcela změní pohled na hrůzy druhé světové války, je provázena návštěva nechvalně proslulých zbytků koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz – Birkenau, tedy Osvětimi a Březinky.

DSC_0217

I zde se bohužel chvílemi projevuje výše intelektu některých jedinců, kteří vzdor pietě i základní lidské slušnosti a pokoře pózují fotoaparátům před ústím plynových komor či stojíc u zdi, kde výstřelem popravčí čety přišli o život mnozí z nedobrovolných obyvatel čtyř stěn okolních budov.

Dlouhá cesta zpět do vlasti je provázena hlubokým mlčením a tápáním ve vlastních myšlenkách. Nelze zcela pochopit nepochopitelné, proto je nutné si takováto místa spojená s nejtemnějšími okamžiky novodobé historie lidského pokolení neustále připomínat a dbát na to, aby neupadla v zapomnění. Potom by totiž hrozilo, že se podobná hrůzná mašinérie dá znovu do pohybu…

Více informací se můžete dočíst zde. 

Na jednodenní výlet jsme se vydali z cestovní kanceláří. Pokud budete v Krakově, určitě si sem udělejte výlet. Stojí to za to!

1 Comment

  1. […] Jedna z povinných zastávek, pokud máte v Krakově více času, je návštěva koncentračního táboru Osvětim – Březinka. Místo, které v dějinách druhé světové války i v dějinách lidstva samotného, hrálo svou smutnou roli, by měl každý alespoň jednou za život navštívit. Stokrát o tom můžete číst nebo slyšet z vyprávění, ale teprve když se ocitnete uvnitř, ucítíte bezmoc, zoufalství a možná i vlastní zodpovědnost za zrůdnosti, kterým zde lidé museli čelit, a kterých se dopouštěl člověk na člověku. Pro nás byla prohlídka tábora jeden z nejsilnějších zážitků, a dodnes při vzpomínce na Osvětim cítím pocit tísně. O naší návštěvě se můžete dočíst tady. […]

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top